Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Povinné nošení roušek bude brzy minulostí? Existuje plán, kdy je konečně budeme moci sundat

Povinné nošení roušek bude brzy minulostí? Existuje plán, kdy je konečně budeme moci sundat
Zdroj: Pixabay.com
+ Dalších 7 fotografií
ROZHODNUTÍ
Řada lidí má s dýcháním v povinných rouškách velké potíže, někteří se potýkají i s kožními problémy a se zvyšujícími se teplotami je situace čím dál těžší. Tomu by však měl být ale už velmi brzy konec. Člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler eXtra.cz potvrdil, že by zákaz pohybu na veřejnosti bez ústenky měl skončit 18. května, den poté, kdy končí i nouzový stav. Ministři Vojtěch a Hamáček ale jeho nadšení brzdí.

Uvolnění pravidel

„Mělo by to být tak, že povinné nošení roušek skončí se dnem, kdy končí nouzový stav. Domluvili jsme se na tom na Ústředním krizovém štábu. Ten akceptoval to, co říkají vědci. Plošné nošení nemá smysl, maximálně v případech, jako je MHD,“ řekl eXtra.cz MUDr. Roman Šmucler

„Diskutovalo se o tom, že je to určitý politický symbol, ale pokud by to mělo fungovat jen kvůli tomu, je to nešťastné. Spousta lidí by to právě kvůli vyjádření politického postoje nenosila ve chvíli, kdy by to bylo potřeba. Jeden politik se mě ptal, co jiného teď budeme mít za symbol boje s pandemií, na to jsem mu odpověděl, ať si udělají klidně nášivky nebo samolepky,“ prohlásil lakonicky šéf českých zubařů.

VŠE O KORONAVIRU V ČR ČTĚTE ZDE

Nesmyslné roušky

„Když budou lidé k sobě blíž než na dva metry, ať to klidně dobrovolně pro svůj dobrý pocit nosí, proti tomu nejsem, ale v pětadvaceti či třiceti stupních do toho někoho nutit, když to některým lidem dělá velké zdravotní problémy, to je nesmysl. Ona vůbec šance potkat někoho, kdo vir má, je statisticky velmi mizivá. Na tisíc lidí připadá jeden s koronavirem, na deset tisíc občanů pak jeden s vážným průběhem. Běžný Čech denně nepotká tisíc lidí, deset tisíc lidí už vůbec ne,“ dodal lékař.

Mírní nadšení

Povinnost nosit mimo domov roušky či podobné ochranné prostředky nařídil český stát osmnáctého března. Pokud opravdu toto rozhodnutí o ukončení nošení roušek posvětí i vláda, skončí přesně po dvou měsících.

Zatím to ale vypadá tak, že Ústřední krizový štáb, což je jakýsi poradní orgán vlády, vládnoucí politici nechtějí vyslyšet. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha i vnitra Jana Hamáčka, který štábu předsedá, je totiž termín 18. května na zrušení příkazu nosit roušky příliš předčasný. Až tedy všechny rady odborníků probere na svém jednání i vláda, bude snad konečně jasněji.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy