Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Povinná maturita z matematiky nebude. Poslanci rozhodli o jejím zrušení

Povinná maturita z matematiky nebude. Poslanci rozhodli o jejím zrušení
Zdroj: Profimedia
hlasování
Poslanecká sněmovna ve středu na vládní návrh zrušila povinné maturity z matematiky. Zákonodárci vybírali mezi úplným zrušením a odložením o dva roky. Pouhé odložení neprošlo. Nakonec většina zvedla ruku pro návrh, že maturanti si budou moct nadále vybírat mezi matematikou a cizím jazykem.

Studenti některých oborů by podle původního znění museli povinně maturovat z matematiky už v roce 2021. Ministr školství Robert Plaga navrhl, že matematika příští rok povinná nebude a nadále bude možné vybírat mezi ní a cizím jazykem. Jeho návrh prošel.

Poslanci za ANO a ČSSD ze školského výboru ale přišli s dalším návrhem, který by povinnou matematiku nezrušil, ale odložil o dva roky. S tím ve Sněmovně neuspěli. Zákonodárci nakonec rozhodli, že matematika u maturity povinná nebude.

„Pojďme ukončit nejistotu a pojďme zrušit povinnou maturitu z matematiky," vyzýval třeba poslanec Dominik Feri (TOP 09). Matematiky se naopak zastával Karel Rais (ANO). „Matematika je komunikační jazyk pro techniky, stejně jako pro překladatele angličtina,“ uvedl.

Dolní komora rozhodla o maturitách ještě před hlasováním o vládních návrzích, které zmírňují koronavirová opatření.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy