Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Potvrzeno: Vláda schválila návrhy krizového ošetřovného a Izolačku. Kdy spustí kompenzace?

Koronavirus: Vláda chce přitvrdit v boji s covidem
Zdroj: profimedia.cz
vláda

Vláda schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Na twitteru to oznámila ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD). K tomu, aby novely začaly platit, musí je ještě přijmout Sněmovna a Senát a podepsat prezident.

"Krizové ošetřovné a Izolačku jsme na vládě schválili. Je třeba oboje projednat v legislativní nouzi, aby vše začalo platit co nejdříve," uvedla ministryně.

Obě podpory by se měly podle návrhu vyplácet zpětně od listopadu.

Plošné testování


Vláda dnes také schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Konat se bude každé pondělí. Na twitteru to uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Plošné testování ve školách avizoval již po čtvrtečním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že by mělo pokračovat do konce února.

Ve středu hlavní hygienička Pavla Svrčinová hovořila o tom, že plošné testování nemá dostatečný efekt, což se ukazuje v zemích, jako je Rakousko nebo některé německé spolkové státy, kde se na šíření nákazy neprojevilo. Proto se podle ní po dvou kolech testování 22. listopadu a 29. listopadu pokračovat nemělo. Testovat navrhovala pouze v ohniscích nákazy, jak rozhodnou krajské hygienické stanice.

Práce z domu

Úřady by měly kvůli epidemii covidu-19 co nejvíce využívat práci z domova, řekl novinářům po zasedání kabinetu v demisi premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda dnes schválila doporučení náměstka pro státní službu Petra Hůrky, které obsahuje i další pokyny, jak by měly úřady s ohledem na epidemickou situaci fungovat.

Babiš řekl, že doporučení kopíruje stejný dokument, který vláda podpořila loni v září. Hůrka tehdy doporučil, aby úředníci na pracovišti s výjimkou vlastních uzavřených kanceláří pobývali výhradně se zakrytými dýchacími cestami. Kvůli hrozbě nemoci měly také úřady preferovat elektronický nebo telefonický kontakt a elektronické formuláře před papírovými, na místa určená pro styk s veřejností se doporučovalo nainstalovat přepážku.

Služební cesty

Neočkovaní lidé na služební cestě, cestující za lékařem nebo v jiném nezbytném případě se budou v ubytovacích službách moci i po zpřísnění opatření prokázat PCR testem. Dnes to řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ubytovat se v hotelech či penzionech budou moci od pondělí podle Vojtěcha dále například lidé, kteří odjíždějí za účelem péče o jiného člověka, a také ti, kteří se ubytovali v době účinnosti současných pravidel. Nutný bude ale PCR test. Tyto cesty lze podle Vojtěcha naplánovat, na rozdíl od návštěvy v nemocnici, kde se budou lidé moci nadále prokazovat i antigenním testem.

K udělení výjimky pro lidi na služebních cestách vládu ve čtvrtek vyzvala Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR). Pokud by se nemohli ubytovat lidé cestující za prací, ochromilo by to podle ní činnost firem.

Ubytovací služby za rekreačním účelem budou od pondělí dostupné jen lidem s dokončeným očkováním nebo těm, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Výjimku budou dále mít děti do 12 let, děti a mladí do 18 let se budou moci prokázat PCR testem, stejně jako například lidé po první dávce očkování nebo druhé, od jejíž aplikace ještě neuplynulo 14 dní.

Související články

Další články