Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jaromír Jágr koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Potvrzeno: Nejšílenější kniha roku Vraní dívka je na pultech, očekávají se tvrdé protesty

Autoři knižní trilogie Vraní dívka.
Zdroj: Sandy Haggart

I přes všechna varování a výhrůžky se dnes na pultech knihkupectví objevil první díl knižní trilogie Vraní dívka. Kontroverzní kniha je momentálně jednou z nejprodávanějších na světě, zároveň je ale jednou z historicky nejbrutálněji napsaných knih.

Vraní dívka je dokonce tak drsná kniha, že nakladatelství muselo na obálku umístit důrazný nápis „Jen pro silné povahy“. „Od okamžiku, kdy jsme získali práva na vydání knihy, čelíme různým varováním, abychom knihu nevydávali, že překročila míru toho, co je čtenář schopen vstřebat,“ říká Zdeněk Novák z nakladatelství Knižní klub. Co je vlastně na knize tak kontroverzního a jaké ohlasy vyvolala v zahraničí?

Severský thriller je příběh úchylné ženy, která unáší malé chlapce, mučí je a vpichuje jim do žil drogy. Než je umučí k smrti, nutí je mezi sebou zápasit. Podle názoru kritiků má přitom kniha skvěle vymyšlenou zápletku a je geniálně napsaná – jediným problémem je, že se vám u ní může udělat přinejmenším nevolno.

Realita a média jsou ještě horší, míní autoři

Autory knihy jsou dva Švédové Hakan Sundquist a Jerker Eriksson, kteří vystupují pod pseudonymem Erik Axl Sund. Ti dnes doslova šokují svými názory. „Snažíme se v co nejkvalitnější formě promluvit o věcech, které nás děsí,“ vysvětlují, proč napsali tak brutální dílo. Navíc údajně chtějí upozornit na to, že Švédsko není zdaleka tak mírumilovnou zemí, za jakou ji svět považuje. „Že bude v Česku kniha vycházet s varováním na obálce? Na to hrdí nejsme. Možná by takovou cedulku mohli začít dávat i na noviny,“ vyjádřili se umělci na postup českého nakladatele. V jednom z rozhovorů na sebe dva metalem odkojení Švédové prozradili skutečné perly. Při společném psaní knihy se údajně několikrát pohádali natolik, že padaly i rány pěstí. Emoce vyvolává i obrázek na obálce knihy. Původně se totiž jedná o malbu uznávaného již zesnulého švédského autora Carla Larssona. Erik Axl Sund ji ale předělali do hororové verze s tím, že Larsson stál jako umělec za nic a ke svému okolí se choval „jako debil“.

Očekávají se demonstrace

„Otřela mu zpocené čelo. Na záchodě napustila do lavoru vlažnou vodu a vrátila se. Omyla ho malým ručníčkem, mýdlem a vodou. Pak ho pečlivě osušila. Než se vrátila do bytu, dala mu další injekci s uspávacím prostředkem a počkala, než zase upadne do bezvědomí. Usnul s hlavou na jejích prsou,“ tak zní ukázka jedné z mála mírnějších částí knihy. Ty drsnější by se rozhodně neměly dostat do rukou osobám mladším 18 let. Ode dneška je kniha Vraní dívka na pultech, očekává se ale, že budou prodej a možný příjezd autorů na autogramiádu doprovázet silné protesty.

Související články

Další články