Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Potvrdí-li se střet zájmů, Babiš by měl rezignovat, nebo prodat Agrofert, apelují europoslanci

Potvrdí-li se střet zájmů, Babiš by měl rezignovat, nebo prodat Agrofert, apelují europoslanci
Zdroj: archiv A. Babiše
Předchozí Další
Evropská komise
Tento týden zveřejnily Hospodářské noviny výňatky z chystané zprávy evropského kontrolního výboru. Po tom, co europoslanci v únoru v rámci unijní mise navštívili Prahu, zveřejnili závěrečný výstup z této mise. V té se mimo jiné píše, že evropské dotace v Česku vysává oligarchická síť. Pokud se potvrdí střet zájmů, europoslanci doporučí premiéru Babišovi, aby buď odstoupil z funkce, nebo prodal Agrofert.

Česká vláda by měla podle předběžných závěrů evropského kontrolního výboru zajistit transparentní čerpání unijních dotací v souladu s platným právem. Vyplývá to z osmadvacetistránkového dokumentu, který je výsledkem únorové mise výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu.

Buď rezignace, nebo prodej Agrofertu

„Pokud se existence možného střetu zájmů českého premiéra potvrdí, musí ji vyřešit buďto prodejem svých firem, ukončením pobírání jakýchkoli dotací nebo financí distribuovaných jeho vládou včetně prostředků Evropské unie, nebo rezignací na post předsedy vlády,“ píše se ve zprávě, kterou má k dispozici i Radiožurnál.

Autoři zprávy se ji chystají zveřejnit 7. května. „Komise a české úřady musí zajistit, že oligarchické struktury, které vedly k nerovnému rozdělení dotací ze zemědělských a kohezních fondů EU, budou odstraněny,“ píše se dále ve zprávě, na jejíž obsah upozornil europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Podle něj únorová mise v Praze potvrdila „řadu znepokojivých skutečností“, na které jeho strana v předchozích letech upozorňovala.

Stopka dotacím

Europoslanci, kteří na střet zájmů premiéra Babiše už několik let upozorňují, doporučují Evropské komisi, aby zastavila veškeré dotace pro firmy ve skupině Agrofert, dokud audit neskončí. Zároveň by se měl Babiš zdržet vyjednávání, která se týkají rozpočtu Evropské unie, včetně víceletého finančního rámce pro roky 2021 až 2027.

Andrej Babiš (65) se k závěrům zprávy zatím nevyjádřil.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy