Trendy
Extrémní proměny Výměna manželek Farma Česko válka na Ukrajině

Potupa těsně před smrtí: Jiří Krampol přišel o slíbený Řád čestné legie. Kvůli kritice Ukrajiny

Jiří Krampol a tramvaj v barvách Ukrajiny.
Zdroj: profimedia, Twitter Zdeňka Hřiba / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 22 fotografií
PONÍŽENÍ

Je to věc, která zesnulého hereckého barda Jiřího Krampola trápila. Při jednom ze svých pověstných záchvatů hudrování si zanadával na Čechy, kteří podle něj až příliš lezou do pozadí Ukrajině, a rázem se pro řadu lidí stal nepřítelem číslo jedna. „Přišel jsem kvůli tomu o francouzské vyznamenání,“ postěžoval si pár měsíců před svým skonem redaktorovi eXtra.cz.

Krampol: Ukrajinská tramvaj je zrůdnost

Všechno přitom začalo poměrně nevinně. Kamarádi si Jiřího Krampola rádi dobírali řečmi o tom, že „dědkovatí“. Měl chvíle, kdy na něco či někoho nadával, stěžoval si až do úmoru, střídal je ale s těmi, kdy raději bavil okolí. A těch bylo naštěstí až do konce víc než těch prvních.

Ale tenkrát ťal do živého a nepěkně se mu to vrátilo.

„Už mě opravdu s*rou s tou Ukrajinou. Už i tramvaje natřený do jejich barev. Ať jdou někam. Chápu, že je potřeba někomu pomoct, ale tohle se už přehání. Je to zrůdný,“ řekl pro eXtra.cz v červenci 2023.

Jenže v té době hodně rezonovalo to, jak herec Ivan Vyskočil zaslepeně papouškoval veškeré, i ty neodpornější a nejhloupější lži ruské propagandy, včetně popírání prokázaného faktu, že ruští okupanti stáli za masakrem civilistů v Buči.

Mnozí si bohužel kvůli citlivosti věci Krampola poté spojili právě s jeho zradikalizovaným kolegou, ačkoli sám Jiří proti Ukrajincům nevystupoval a ruskou rétoriku nepoužíval.


Marná obrana

„Proti Ukrajině nebo Ukrajincům jinak vůbec nic nemám. Ty boje jsou příšerné a nikomu bych to nepřál. Sám jsem byl na Ukrajině tři a půl měsíce, ti lidé tam jsou naprostí chudáci. Je tam bída. Je to neuvěřitelné, v čem musí žít. Ale pořád jen Ukrajina, Ukrajina… Tady je tolik problémů, a my řešíme skoro jen Ukrajinu,“ vadilo Krampolovi.

Vzedmula se proti němu vlna nevole a odporu. Marně pak do omrzení opakoval, že vážně nemá nic proti napadené zemi.

Ale semínko pochybnosti už bylo zaseto.

Přišel o vyznamenání

„Strašně mě to štve. Vždyť jsem byl na jednom z prvních koncertů na podporu Ukrajiny. Hlasitě jsem se ozýval proti tomu, co se tam dělo. Fakt nejsem proruský,“ dušoval se. „Nejvíc mě mrzí, že jsem právě měl obdržet francouzské vyznamenání. Ale zatím to pozastavili kvůli těm výrokům o Ukrajině a prošetřují to,“ přiznal o pár týdnů později nešťastně.

Jako ten, kdo svůj hlas propůjčil Belmondovi v desítkách jeho filmů nadabovaných pro české publikum, výrazně propagoval francouzské filmy a kulturu. Proto měl být oceněn.

Ale podle toho, co redakci eXtra.cz zmínil později, nakonec z plánů sešlo. „Je to k vzteku, kvůli těm řečem o Ukrajině to zrušili,“ krčil rameny utrápeně. Byla to jedna z posledních příležitostí, jak získat uznání za celoživotní práci, proto si jí vážil a z toho důvodu ho to tak trápilo, když o ni přišel.

Znovu se tehdy rozčiloval, proč ho lidé špatně interpretovali.


Kritika chování uprchlíků

Krátce po kritizovaném vyjádření přidal další. Na vysvětlenou.

Uvedl, že každý, koho podpoříme a přijmeme mezi nás, by měl důsledně respektovat naše kulturní pravidla a chovat se tak, aby nepobuřoval místní. A to si prý myslel bez ohledu na zemi původu, barvu kůže a vyznání uprchlíků.

„I migranti jsou tu na návštěvě, všichni máme rovnost, tak ke všem přistupujme stejně. Já se v cizině taky chovám slušně a ne jako dobytek,“ zdůrazňoval Krampol.

Servilita

„Největší problém je ale na naší straně. Ten náš vlezprdelismus. Ta servilita. Za každou cenu, pořád to urputně lidem tlačíme do hlav. To někomu pomůže?“ ptal se před dvěma lety řečnicky. „Rozhodně to není tak, že nenávidím Ukrajinu. To je lež. Nejsem její nepřítel. Říkal jsem pouze to, že samozřejmě pomoci ano, ale proč nepomohou bohatší státy?“ opakoval to, co prohlásil již v našem původním článku.

Doporučené video: Takhle Jiří Krampol s eXtra.cz mluvil o posledních věcech člověčích:


Řád čestné legie

O jaké ocenění přesně přišel, se můžeme jen domnívat. S největší pravděpodobností šlo ale o velmi prestižní Řád čestné legie za sblížení Česka s Francií, který tehdy, dva měsíce po haló s výroky Krampola o Ukrajině, převzala herečka Chantal Poullain z rukou francouzského velvyslance.

A právě její jméno Krampol v době rozpoutání kauzy zmiňoval. Oceněni měli být původně spolu, nakonec řád dostala sama. Proto Krampol cítil zatrpklost a nespravedlnost. Podle něj se proti němu část národa zachovala nepěkně, když za jeho výroky viděla zlý úmysl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy