Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Potraviny a pitná voda budou vzácným zbožím: Za deset let se budeme potýkat s klimatickými katastrofami

Potraviny a pitná voda budou vzácným zbožím: Za deset let se budeme potýkat s klimatickými katastrofami
Zdroj: pixabay
+ Dalších 6 fotografií
sucho
Změny počasí jsou každým dnem častější. Silné bouře, povodně, požáry a v neposlední řadě pomalý nástup sucha. Vývoj globálního oteplování do roku 2030 popsala americká zpravodajská služba National Intelligence Council, která předpovídá vysoká rizika katastrof.

Na 17. června připadá Světový den boje proti suchu. Podle statistiky ministerstva životního prostředí z roku 2017 vnímá sucho jako potíž 76 procent dotazovaných Čechů a jen tři procenta lidí ho nepovažují za žádné riziko.

V posledních dnech ale místo sucha zažívá Česká republika spíše silné bouřky a místy i povodně. „Meteorologické, zemědělské i hydrologické sucho je nyní zažehnáno. Uvidíme, co ukáží vrty podzemních vod, ale i jejich hladina by po těchto extrémních srážkách mohla růst,“ tvrdí meteoroložka Dagmar Honsová.

Následky budou katastrofální

Podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu posilují extrémní počasí ale právě časté změny. Do budoucna jsou tak rizika katastrof ještě vyšší. Bouře způsobují zvýšení teploty a přetrvávající sucho postupně snižuje zemědělskou produktivitu. Americká zpravodajská služba National Intelligence Council ve své publikaci upozorňuje, že vzhledem k ledovcovému tání stoupne do konce století hladina moře o jeden metr.

Prudký nárůst bouří může ale rychlost stoupání několikanásobně zvýšit. Tam, kde se nyní potýkají se suchem, budou za deset let pravděpodobně mnohem vyšší teploty, a naopak v povodňových oblastech se mohou zvýšit srážky.

Nedostatek zásob

Například Česko může problémy očekávat především v zemědělství, lesnictví a vodním hospodářství. Sucho by způsobilo nedostatek vláhy pro plodiny a významné snížení hladin vodní toků. Potraviny, pitná voda a energie tak v roce 2030 budou vzácným zbožím. Takový problém může mít za následek dokonce migraci lidí. „V roce 2030 budeme potřebovat o padesát procent více potravin, o padesát procent více energie a o třicet procent více pitné vody,” říká profesor John Beddington pro server Novinky.cz a dodává že naše zásoby jsou na nejnižší úrovni za posledních padesát let.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy