Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Posun v pomoci pro Smartwings: Lepší se zaručit. Krach vyjde dráž, míní Hamáček

Smartwings
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
státní pomoc
Letecká společnost Smartwings už při koronavirové krizi požádala vládu, aby jí z tíživé situace vypomohla, jako to udělaly jiné evropské státy různým aerolinkám. Vláda pak přišla s tím, že by společnost mohla odkoupit, o to však letecká společnost zájem neměla a nesouhlasila ani opozice. Ministr vnitra Jan Hamáček teď přišel s tím, že bude lepší společnosti finančně vypomoci než ji nechat zkrachovat.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček počítal a dostal se k výsledku, že kdyby společnost Smartwings a jí vlastněné ČSA zkrachovaly, mohlo by se to výrazně prodražit. "Pokud vím, v případě, že by ČSA zkrachovaly, tak by stát vyplatil na různých dávkách či podporách více než jednu miliardu korun, ten odhad je asi 1,2 miliardy," uvedl vicepremiér. Lepší tak bude záruka.

Méně je někdy více

Hamáček je toho názoru, že pro stát by to mělo být co nejméně finančně náročné. "Pokud si můžeme vybrat, zda zaplatit 1,2 miliardy, nebo zaručit se za nějakých 800 milionů, tak mi přijde logičtější zaručit se za nějakých osm set," vysvětlil Hamáček s tím, že 1,2 miliardy vydaných na podporu by státu už nikdo nevrátil.

Zpočátku vláda dostala nápad, že by společnost Smartwings převzala nebo dokonce odkoupila. "S tím jsme souhlasit nemohli. Teď se to dostalo do reálnější polohy," vysvětlil Hamáček vývoj situace. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček v sobotu promluvil o možnosti podpory společnosti. Šlo by o záruku na bankovní úvěr ve výši 800 až 900 milionů.

Podmínky pro poskytnutí záruk

To má však pár podmínek. Jednou z nich je přejmenování dopravce na ČSA, další je, že si majitelé zhruba deset let nebudou vyplácet podíl ze zisku a zachová se 2500 míst pro zaměstnance. Podle Havlíčka by se podpora státu nezakládala na vkladu či odkupu akcií, ale v zárukách. On sám by to viděl na asi 800 milionů. "Tam bude podstatné, čím ta případná částka bude zaručena, hovoří se o akciích," dodal.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy