Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Posun v kauze Martina Stropnického: Jde po něm už i ministerstvo zahraničí

Martin Stropnický je dlouholetý kariérní diplomat.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 7 fotografií
VYŠETŘOVÁNÍ

Velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický (65) se rozvádí s Veronikou Žilkovou (60), které měl podle jejích vlastních slov představit jako novou milenku svou podřízenou z ambasády Markétu Horňákovou. Podle poznatků eXtra.cz případ kvůli případnému možnému porušení interních pravidel začalo šetřit i ministerstvo zahraničí. To dosud otázky novinářů odbývalo s tím, že situaci nechce nijak komentovat.

Zvláštní odpověď

Redakci kontaktovala tisková mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do v rozhořčení nad glosou, v níž autor tvrdil, že podle jeho názoru resort nepracuje, jak by měl, když nebyl schopný dlouhou dobu odpovědět na novinářské dotazy.

Ptali jsme se, jaká praxe v úřadu panuje, jaké tam jsou mechanismy na odhalování nežádoucích vztahů či zda mají zaměstnanci ministerstva v úlohách diplomatů nějak zapovězené milostné poměry na pracovišti. Po víc než dvou dnech od zaslání a po devíti hodinách od vydání glosy nakonec přišla překvapivá odpověď, že se k situaci nebudou vyjadřovat. Položené obecné dotazy zůstaly bez povšimnutí.

Mluvčí ministerstva: Probíhá vnitřní šetření

Při té příležitosti mluvčí ale poprvé neodbyla celou kauzu jen slovy „no comment“ a aspoň náznakem dala najevo, že úřad zprávy o českém velvyslanci v Izraeli Martinu Stropnickém a jeho milence Markétě Horňákové nebere na lehkou váhu.

„Samozřejmě se tím zabýváme. Ale je to citlivá věc. Musíme postupovat podle zákona, nemůžeme zaměstnance nařknout z toho, co by nebyla pravda. Dokud nebudeme mít výsledek vnitřního šetření, nebudeme to komentovat,“ uvedla pro eXtra.cz Lenka Do.

Kárná komise?

Pravidla úřadu redakci nastínil i jeho bývalý šéf.

„V tom patrně nebude úplně rozdíl mezi diplomacií a jakýmkoli jiným pracovním kolektivem. Jsou tu jasná pravidla, která mají zajistit ochranu například před sexuálním obtěžováním. Je možné podat i anonymně stížnost na nepatřičné chování. Pak to posuzuje kárná komise. Také je možné bránit se i klasickou cestou, jako ostatně všude jinde. Pokud se jedná o romantické vztahy na pracovišti, tak je to asi záležitost dvou dospělých lidí, nikdy by to ale nemělo být za hranou běžných morálních pravidel,uvedl pro náš web bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„Osobně jsem takovou záležitost neřešil. To by asi spadalo do roviny služebních vztahů a ty má na ministerstvu na starosti státní tajemník. Jsou to standardní kolektivy, v kterých by ale určitě nemělo docházet k nějakým nestandardním modelům chování, jako je obtěžování, zneužívání postavení nadřízených pracovníků a podobně,“ doplnil.

Jak to prasklo

O tom, že ambasador Martin Stropnický má mít za milenku svou podřízenou Markétu Horňákovou, poprvé informoval Blesk. Manželka diplomata, herečka Veronika Žilková, následně uvedla, že jí jméno své nové lásky sám oznámil.

Známe se (s milenkou – pozn. red.) osobně a dobře. Při počtu zaměstnanců ambasády to je jasné. Jako manželka velvyslance chodíte na akce, které pořádá velvyslanectví. Není to nic zvláštního. Mám s ní mnoho fotek. 3,5 roku jsem žila v napětí, jestli je to tak (zprávy o vztahu manžela – pozn. red.), nebo ne. Doufala jsem, že je můj manžel morální. Už jsem se s tím smířila. Pozoruhodné ale je, že pětašedesátiletý nadřízený má poměr s třicetiletou,“ uvedla pro eXtra.cz Žilková.

Kromě jiného milostný vztah na ambasádě s šéfem (nebo šéfa s lidmi pod ním) zapovídá i etický kodex ministerstva zahraničí.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy