Postcovidový syndrom: Může způsobit celou řadu problémů, od depresí po ztrátu zubů
S onemocněním Covid-19 mohou být v některých případech spojené i dlouhotrvající zdravotní problémy, které se projeví i po třech či více měsících po prodělané nemoci. Vedle problémů s dýcháním či únavy se může jednat i o psychické problémy. S jakými příznaky se můžeme setkat?
Postup, jak by měli odborníci pečovat o pacienty s postcovidovým syndromem, vypracovala na začátku roku 2021 Česká pneumologická a ftizeologická společnost. Tato strategie cílí zejména na pacienty, kteří byli propuštěni z nemocnice, kde byli hospitalizováni s těžkým průběhem covidu-19, ale také na ty, kteří mají příznaky tohoto onemocnění déle než 12 týdnů.
Mohou se dostavit i deprese
V dokumentu jsou také uvedeny příznaky postcovidového syndromu, mezi kterými najdeme i duševní problémy. Jde například o výpadky paměti, neschopnost soustředit se a změny nálady, které mohou být doprovázené depresemi. Kromě praktického lékaře, pneumologa či kardiologa tak budou někteří pacienti potřebovat i péči psychiatra.
Mezi nejčastěji zmiňované příznaky postcovidového syndromu (kromě výše zmíněných) patří extrémní únava, dlouhotrvající kašel, svalová slabost, zvýšená teplota, potíže se spánkem, bolesti hlavy, bolesti kloubů, ztráta chuti a čichu, bolesti v krku, bušení srdce, vypadávání vlasů, ztráta zubů a další.
Dokument České pneumologické a ftizeologické společnosti uvádí, že postcovidový syndrom může pravděpodobně postihnout jakýkoli orgánový systém v lidském těle. Kromě plic tak může být postiženo i srdce, zažívací trakt či centrální nervový systém.
Příznaky nepodceňujte
Pacienti, kteří se i měsíce po prodělání covidu-19 potýkají s únavou nebo dušností, by měli vyhledat plicního lékaře. Na prohlídku by také měli směřovat všichni pacienti, kteří se léčili s covidem v nemocnici.