Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Poslední varování před smrtí: Profesor Hawking (†76) zanechal lidstvu děsivý vzkaz

Stephen Hawking byl velice moudrý pán
Svět opustil geniální fyzik a neúnavný popularizátor vědy Stephen Hawking. Celý život bojoval s onemocněním ALS, vzdoroval mu neuvěřitelných 55 let. A přitom se zároveň celý život zajímal o svět kolem sebe. Podle něj lidstvo nečekají zrovna optimistické vyhlídky.

Profesor Stephen Hawking skonal ve svých 76 letech. Před smrtí lidstvo varoval, že jestli rychle něco neuděláme, do 200 let přijdeme o planetu Zemi. Pokud chceme přežít, musíme podle něj Zemi do 200 let opustit, což znamená začít kolonizovat nějakou jinou planetu už teď, jinak to podle něj nestihneme a lidstvo vyhyne. Hawking byl přesvědčen, že nás zahubí dopad asteroidu, změny klimatu nebo vládu převezme umělá inteligence.

„Zdroje mohou být velmi rychle vysáty. Klimatická změna není žádný výmysl. Teploty stoupají, polární ledy tají, pralesy mizejí a celé živočišné druhy vymírají. Dokážeme být opravdu neuvěřitelná banda ignorantů,“ prohlásil s tím, že jestli rychle neomezíme skleníkové plyny, bude tu brzo počasí jak na Venuši.

Hawking, autor bestselleru Stručná historie času z roku 1988 a muž, který měl vesmír v malíčku, také považoval za naprosto reálnou hrozbu, že nás co nevidět trefí asteroid. „To není žádná sci-fi. To je garantováno zákony fyziky a pravděpodobnosti. Jestliže si nenajdeme nějaké útočiště na jiné planetě, riskujeme vyhlazení.“

Další hrozbou podle něj byla umělá inteligence. „Obávám se, že stojíme na prahu éry, kdy může umělá inteligence zcela nahradit lidstvo. Naučí se vylepšovat a reprodukovat samu sebe.“ Uvidíme, co z vizí tohoto neobyčejného muže se naplní a kdy.

Související články

Další články