Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Poslední šluk: Nový Zéland se rozhodl stát do 4 let nekuřáckým, zakáže cigarety

Nový Zéland: Další generace už si nezakouří
Zdroj: Pixabay.com
restrikce

K velmi razantnímu kroku se odhodlal Nový Zéland. Všem, komu je dnes 14 let a méně, zakáže v budoucnosti si koupit cigarety a tabák. Vláda chystá podle deníku The Guardian i další kroky v rámci snahy dosáhnout svého cíle učinit zemi zcela bez kouře během příštích čtyř let

Nový Zéland oznámil radikální protikuřácká opatření. Jak uvedl deník The Guardian, tamní vláda chce zakázat kouření pro všechny další generace, takže ti, kterým je dnes 14 let a méně, si v zemi nikdy nebudou moci legálně kupovat tabák a cigarety.

Nová legislativa znamená, že zákonný věk pro kuřáky se bude každým rokem zvyšovat, aby se vytvořila nekuřácká generace Novozélanďanů, uvedla ve čtvrtek náměstkyně ministra zdravotnictví Dr. Ayesha Verrall. "Je to historický den pro zdraví našich lidí," řekla.

Vláda oznámila nové restrikce spolu s dalšími opatřeními ve snaze dosáhnout svého cíle učinit zemi zcela bez kouře během příštích čtyř let. Mezi další opatření patří snížení legálního množství nikotinu v tabákových výrobcích na velmi nízkou úroveň, omezení obchodů, kde by se cigarety mohly legálně prodávat, a navýšení finančních prostředků na služby pro léčbu závislostí. Nové zákony se však nebudou týkat elektronických cigaret.

Nejvíce kouří Maoři

Denní míra kouření na Novém Zélandu postupem času klesala – v roce 2018 činila 11,6 % oproti 18 % o deset let dříve. Ale míra kouření u původních obyvatel z řad Maorů je mnohem vyšší - až 29 % z nich holduje tabáku. "Pokud se nic nezmění, bude trvat desetiletí, než míra kouření u Maorů klesne pod 5 %," uvedla Verrall. Podle ní je vymýcení kouření v příštích čtyřech letech na dosah.

Plán se však stal terčem kritiky některých politických stran. Strana Act Party tvrdí, že snížení nikotinu ve výrobcích nejvíce zasáhne lidi s nižšími příjmy, kteří si budou muset kupovat více cigaret a více kouřit, aby se dostali ke stejné dávce.

Obavy také vyvolává rostoucí černý trh s tabákem, což uznala sama vláda: „Důkazy naznačují, že množství tabákových výrobků pašovaných na Nový Zéland v posledních letech podstatně vzrostlo a do pašování jsou zapojeny organizované zločinecké skupiny,“ uvedla. Nová legislativa by měla být zavedena v roce 2022 a věkové limity stanoveny v roce 2023..

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy