Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Poslední sbohem s punkovou legendou Petrem Hoškem ve velkém stylu: Chlebíčky, pípa a koncert

+ Dalších 30 fotografií

Poslední sbohem pro Petra Hoška. Lidé se dnes odpoledne naposledy loučí ve strašnickém krematoriu se zpěvákem a kytaristou punkrockové skupiny Plexis, který zemřel po krátké nemoci v pondělí 23. ledna. Bylo mu jen 55 let, jak uvádí ČTK. Hošek byl výraznou postavou tuzemské punkové scény, působil také ve skupinách Do řady!, Michael's Uncle nebo Svatý Vincent. Ve Strašnicích situaci sleduje fotoreportérka eXtra.cz.

"Zapomenout na sváry, vždyť svět jsou jen báry, zastavit káry a jít dál," zahajuje parte úryvek z jednoho z největších hitů kapely Plexis. To zveřejnil legendární žižkovský hudební klub Modrá Vopice. "Je to tady! Mucho umřel. Pojďme se potkat v úterý 31. ledna 2023 ve velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích," píše zpěvákova matka Heda Hošková spolu s kamarády na smutečním oznámení.

Dnes odpoledne se rodina a přátelé Petra Hoška přišli s punkovou legendou naposledy rozloučit v Praze ve Strašnicích. Na místě je i fotoreportérka eXtra.cz. "Jsou tu chlebíčky, pípa a chystá se i koncert. Nebude to klasický obřad," popsala nám z místa.

Po vstupu do obřadní síně dostali smuteční hosté panáka whiskey. Před rakev mu pak kromě květin pokládali i fotbalové dresy, vlajku pražské Slavie či lahváče. Mezi hosty se objevili i muzikant Dan Bárta a zpěvačka Tonya Graves a frontman kapely Support lesbiens Kryštof Michal. "Na místě je odhadem 1500 hostů," píše fotoreportérka z místa.

Kromě rodiny a přátel přišli především zarytí fanoušci punku - s barevný čírem na hlavách a ocvočkovaných kožených bundách to v sále rozjeli. 

Drogová minulost

Petr Hošek se narodil 8. února 1967 v Praze. Vyrůstal v hudebním prostředí, jeho matka byla zpěvačkou v uznávaných folkových kapelách Skiffle, Kontra a Traxleři. Za důležitý zlom ve svém životě považoval rok 1982, kdy poprvé slyšel punkovou kapelu Buzzcock a její skladbu Promises. Skupinu Plexis založil v roce 1984.

V roce 1986 komunistický režim skupinu zakázal a Plexis pak hráli převážně na neoficiálních akcích. Právě v této nelehké době ho přiměla komunistická Státní bezpečnost (StB) k podpisu spolupráce. Hošek se po listopadu 1989 k podpisu veřejně přiznal. Tvrdil, že nikomu neublížil, protože na schůzky s StB nedocházel. V roce 1990 Plexis vydali debutové album Půlnoční rebel. Přes svou spíše veselou image si Plexis prošli i složitým obdobím drogové závislosti, o které zpívají na desce White Killer z roku 1992.

"Celá kapela se v minulosti potýkala s tvrdšími drogami, naštěstí se z toho mně osobně podařilo před pádem do propasti vymanit, ale nebyla to žádná legrace a nestojí to za to," uvedl Hošek s poukazem na bývalého kytaristu Plexis Johnnyho Jukla, který byl zatčen a obviněn z výroby heroinu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy