Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Poslední sbohem: Muslimové na Novém Zélandu pohřbívají oběti Brentona Tarranta

Poslední sbohem: Muslimové na Novém Zélandu pohřbívají oběti Brentona Tarranta
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 39 fotografií
pohřby
Muslimové na Novém Zélandu v městě Christchurch začali ve středu pochovávat své blízké. Jejich příbuzní, přátelé, sousedé či známí se stali oběťmi zabijáka Brentona Tarranta, hrdého rasisty, který rozpoutal střelbu hned ve dvou mešitách a na svědomí má 50 životů.

První z obětí bílého teroristy Brentona Tarranta, který v novozélandském městě Christchurch vystřílel dvě mešity a na svědomí má několik desítek životů, budou ve středu pohřbeny. Zesnulí muslimové se však nedočkají pohřbu, jaký by si přáli - podle islámských tradic mají být mrtví pochováni co nejdříve, to však kvůli identifikaci nebylo možné.

Obětem, které zaplatily za to, že se šly pomodlit tak, jak byly zvyklé, byl 4 dny stavěn zvláštní hrob na místním hřbitově. Z 50 těl bylo zatím identifikováno pouze 21, komisař Mike Bush však doufá, že zbytek bude identifikován do večerních hodin.

Imigrační služba ohlásila, že zpracovává víza pro pozůstalé obětí, kteří chtějí na pohřby svých milovaných přijet ze zahraničí. Novozélanďané začali odevzdávat své zbraně úřadům, plní tak prosbu, kterou vyslovila premiérka Jacinda Ardern. Ta navštívila i školu, kde studovali dva chlapci zabití v mešitách a řekla, že udělá vše proto, aby útočník už neměl šanci nadále šířit své rasistické postoje.

Brenton Tarrant zaútočil na dvě mešity ve městě Christchurch v době modliteb, mohlo tam být tedy okolo 300 muslimů. 50 z nich Tarrant chladnokrevně zastřelil, několik dalších však leží v nemocnici a o svůj život i nadále bojují. Celý čin byl útočníkem živě vysílán na sociální síti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy