Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Poslední sbohem Jiřině Šiklové (†85): Se signatářkou Charty 77 se přišel rozloučit i Schwarzenberg

Jiřina Šiklová: Pohřeb signatářky Charty 77
Zdroj: Profimedia / Martin Procházka / Koláž eXtra.cz
+ Dalších 12 fotografií
FOTOGALERIE

Ve čtvrtek se uskutečnilo poslední rozloučení s respektovanou socioložkou, publicistkou a spisovatelkou Jiřinou Šiklovou, která zemřela 22. května ve věku 85 let. Sbohem jí přišla dát řada blízkých i těch, co ji uznávali. Na místě byl i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo někdejší ministr vnitra Jan Ruml...

Ve čtvrtek dopoledne se do kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze přišla rozloučit řada lidí s významnou českou socioložkou Jiřinou Šiklovou, která proslula mimo jiné propagací genderových studií. Na místě měl promluvit i slavný kněz Tomáš Hálík.

Pohřbu se zúčastnilo několik velmi výrazných osobností, mezi které patří například dokumentaristka a poslankyně Olga Sommerová, poslanec Evropského parlamentu Alexandr Vondra, poslanec Marek Benda, někdejší kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg, dřívější ministr vnitra Jan Ruml nebo Daniel Kroupa, který v minulosti vedl politickou stranu ODA.

Jiřina Šiklová byla všem dobře známá pro svou angažovanost v gender studies a politice, rovněž patřila mezi zakládající členy katedry sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Mezi léty 1956 až 1969 byla členkou KSČ. Po propuštění z univerzity působila jako sociální pracovnice na oddělení Thomayerovy nemocnice.

Po podepsání Charty 77 byla stranou sledována a v roce 1981 dokonce uvězněna za pašování tehdy nelegální literatury. Po převratu v roce 1989 se vrátila na Univerzitu Karlovu.

Roku 2009 kandidovala ve volbách do Evropského parlamentu za Stranu zelených. Rok poté vedla kandidátku téže strany za Královehradecký kraj do Sněmovny. Oba pokusy však zeleným nevyšly... Jiřina Šiklová byla členkou správní rady několika nadací a odborných časopisů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy