Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Poslední šance na bílé Vánoce? Meteorologové prozradili, kde na Štědrý den nasněží

Zdroj: unsplash.com
počasí
Zasněžené Vánoce už jsou nějakou tu dobu jen snem milovníků zimy a svátků. V posledních letech se zdá, že se nám na Štědrý den sníh vyhýbá obloukem. Letos by se ale mohlo alespoň lidem žijícím na horách poštěstit. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu přišli s předpovědí, která dává naději na bílé Vánoce.

V posledních letech to s bílými Vánoci nevypadalo úplně slavně. Obzvláště v nížinách se jich lidé jen málokdy dočkali, přitom právě sněhová nadílka je to, co dotváří tu pravou sváteční atmosféru. Meteorologové z ČHMÚ nyní vydali předpověď, podle které se lidé sněhu dočkají alespoň na horách.

„Bohužel, z dnešního pohledu je šance na zasněžený Štědrý den v nížinách jen minimální. Kdyby náhodou nějaké ochlazení dorazilo, tak může jedině od severu nebo západu, proto v je Brně procento nejnižší. Celkově v nížinách bude Štědrý den téměř jistě beze sněhu,“ píše se na stránkách ústavu.

Největší šanci k prožití bílých Vánoc mají obyvatelé Moravskoslezských Beskyd a Těšínska. Sníh by měl napadnout na Lysé hoře, leží tam méně než 10 cm, ale na poslední chvíli, během víkendu, tam sníh pravděpodobně napadne.

Naděje existuje i pro obyvatele Pece pod Sněžkou, sníh tam sice bude odtávat, některé noci ale budou pod nulou a od víkendu by se tam vločky zase mohly objevovat. Jen malou šanci pak mají v Železné Rudě, vzhledem k očekávaným teplotám na Šumavě sníh v polohách kolem 800 metrů nad mořem asi zmizí, pokud to nezachrání jasné a mrazivé noci. A do Vánoc už je šance na sněhovou nadílku v této nadmořské výšce jen malá.

V galerii se podívejte na procentuální šance na bílé Vánoce v různých oblastech České republiky. Český hydrometeorologický ústav také zveřejnil statistiku, která ukazuje, kolikrát se v posledních letech na různých místech lidé dočkali na Štědrý den sněhu.

Související články

Další články