Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Poslední rozloučení s režisérem F. L. Věka Františkem Filipem (†90): Sbohem mu přišla dát i Jiřina Bohdalová

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
rozloučení
Na pražském Vyšehradě proběhlo v pravé poledne poslední rozloučení se slavným režisérem Františkem Filipem (†90), který podlehl v sobotu 9. ledna zápalu plic zkomplikovanému koronavirem. Poslední sbohem mu přišla dát jeho rodina i nejbližší přátelé.

Z filmů, které František Filip natočil, patří k nejpopulárnějším Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a Jaroslavou Adamovou či Ikarův pád, v němž exceloval Vladimír Menšík, a navazující Tažní ptáci či Nezralé maliny. Kromě toho byl i autorem přepisů opery Prodaná nevěsta a operety Netopýr.

Své 90. narozeniny Filip oslavil loni 26. prosince, narodil se v Písku. K filmu se dostal přes amatérské divadlo a studovat na FAMU začal až jako dvacetiletý v roce 1950. Jeho prvním ročníkovým snímkem byl dokument Ústřední loutkové divadlo. O 40 let později se na školu vrátil jako profesor a své zkušenosti předal mnoha studentům režie.

Poslední rozloučení

Kvůli koronavirovým opatřením se s režisérem Františkem Filipem přišla rozloučit jen hrstka nejbližších lidí. Všichni měli buď roušku nebo ochranný štít. Na Vyšehrad dorazila i legendární herečka Jiřina Bohdalová. Tichou vzpomínku dokreslily padající sněhové vločky.

Na celý obřad se můžete podívat v naší galerii.

Související články

Další články