Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Poslední rozloučení s Otakarem Černým (†77): Říct své sbohem přišel i Jaromír Jágr

Zdroj: Martin Procházka / eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
Pohřeb
V pondělí se v Kladně konal pohřeb známého sportovního komentátora a novináře Oty Černého (†77), jeho smrt oznámil 16. února na svém twitterovém účtu legendární komentátor Robert Záruba (53). Černý byl dlouhá léta spojený s Českou televizí, kde působil mimo jiné jako šéf sportovní redakce. V devadesátých letech pak rozjížděl první televizní politické debaty. Rozloučit se s ním dorazili nejbližší i kolegové.

Moderátor Otakar Černý, který pro českého diváka objevil například biatlon, se narodil roku 1943 a vystudoval učitelství pro obor matematika a fyzika, později se učitelství dvacet let věnoval. Koncem šedesátých let změnil povolání, přišel do redakce sportu Československé televize, kde působil s pauzami až do roku 1989. Po revoluci se přesunul do redakce zpravodajství, již i vedl. V devadesátých letech taktéž rozjížděl první politické debaty u nás. Podílel se i na vzniku televizního kanálu ČT sport.

Rodina, kolegové a přátelé se s moderátorskou legendou loučili od pondělních dvanácti hodin v kostele svatého Václava v Kladně-Rozdělově. „Hlavu vzhůru, furt se de,“ zní dojemný vzkaz, který skrze smuteční oznámení posílají nejbližší Otakaru Černému na jeho poslední pouť. Po moderátorské legendě zůstala manželka Milena, syn Otakar s rodinou a dcera Tereza.

Na pohřeb dorazily desítky lidí, mezi kterými nechyběly ani velké televizní osobnosti. Sportovní komentátor Robert Záruba, generální ředitel ČT Petr Dvořák nebo moderátor Bohumil Klepetko, ti všichni se přišli rozloučit s Otakarem Černým. Vzdát hold přišel i český hokejista Jaromír Jágr, za jehož objevitele pro širokou veřejnost je považovaný právě Černý.

Televizní tváře vzpomínají na Otakara Černého

„Bez Oty Černého byl nebyl televizní sport tam, kde je teď. Na něj se bude vždycky vzpomínat s lehkým úsměvem na tváři. Největší pochvala, kterou mohl člověk od Oty dostat zněla: ‚Bylo to blbý jako vždycky‘, protože on vždycky říkal, že správný otec hladí své děti pouze ve spánku. Říkal, že tady není od toho, aby nás chválil, a také říkal, že vyznává metodu cukru a biče, ale spíše biče. Byl to člověk, který svou práci miloval a byl hrdý na Českou televizi. Byl to velký profík,“ řekl pro eXtra.cz sportovní komentátor Michal Dusík.

Moderátor sportovních zpráv Vojtěch Bernadský zase sdělil, že odešla silná a nezaměnitelná osobnost plná energie, pro kterou nebylo nic nemožné. „Odešel férový chlap a velký šéf. Jeho ‚Bylo to blbý‘ bylo pro nás tím největším oceněním. A především, odešel kamarád, který nám bude moc chybět. Už navždy si budu pamatovat jeho legendární hesla, jako že reportáži musí rozumět i bába Dymáková z Horní Dolní.“

Související články

Další články