Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Poslední rozloučení s Medou Mládkovou: Dorazili zkroušený Pospíšil i Cina. Dyk stál opodál

Pohřeb Medy Mládkové: Dorazili Jiří Pospíšil i herec Jan Cina
Zdroj: herminapress, koláž eXtra.cz
+ Dalších 18 fotografií
pohřeb

Ve čtvrtek odpoledne se veřejnost a řada hvězd přišla rozloučit se známou mecenáškou umění Medou Mládkovou (†102), která naposledy vydechla 3. května. O jejím úmrtí informoval europoslanec Jiří Pospíšil na svém Facebooku. Smuteční obřad se konal v pražském kostele Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského.

Sběratelka uměleckých děl Meda Mládková se dožila úctyhodného věku. Protože si za svůj dlouhý život stihla nadělat spoustu přátel, příznivců i obdivovatelů v oboru, její rodina se rozhodla uspořádat jí hned dva pohřby. Poslední rozloučení věnované přátelům a široké veřejnosti proběhlo dnes v 15:00 v pražském barokním kotele Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského neboli Pražském Jezulátku, jak Blesku potvrdil europoslanec a předseda správní rady Musea Kampa Jiří Pospíšil (TOP 09).

Dorazil Pospíšil i Cina

Poslední sbohem přišla dát slavné mecenášce řada lidí. Mezi prvními příchozími byli europoslanec Jiří Pospíšil, starostka městské části Praha 2 Alexandra Udženija (ODS) i oblíbený herec Jan Cina. Dále pak dorazila Pavla Beretová, která ztvárňuje Medu v divadelním představení, herečka Eva Holubová a farářka Marie Viktorie Kopecká, která tančila ve StarDance.

V neposlední řadě dorazila i herečka Tatiana Dyková s manželem Vojtou Dykem, který během obřadu stál opodál.

Ještě pár hodin před začátkem pohřbu přidal Pospíšil dojemný post na Facebook. "Neodcházím s prázdnotou, něco po mně zůstane… A nemýlila se. Dnes je ten den, kdy se koná poslední rozloučení s Medou Mládkovou. V kostele U Pražského Jezulátka v 15 hodin proběhne zádušní mše za účasti přátel a veřejnosti. Pokud se chcete přijít rozloučit, jste vítáni. Meda by byla ráda…," napsal europoslanec.

Český národ milovala

Meda Mládková zemřela na zdravotní obtíže související s pokročilým věkem. V době úmrtí jí totiž bylo 102 let. „Dnes nás opustila jedna z nejvýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje blízká přítelkyně - paní Meda Mládková,“ napsal na Facebook europoslanec Jiří Pospíšil.

„Přestože prožila většinu svého života mimo území naší země, byla velká vlastenka. Český národ milovala a vše, co dělala, tak dělala pro něj. I proto se ve více než osmdesáti letech rozhodla založit v Praze Museum Kampa a umístit do něj sbírky, které za celý svůj život shromáždila, a tím je symbolicky věnovat českému národu,“ doplnil.

Mládková byla známou sběratelkou umění a také zakladatelkou Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa. Narodila se v roce 1919 v Zákupech v severních Čechách a od roku 1948 žila v emigraci (například ve Švýcarsku, Francii a USA). Postupně začala sbírat obrazy, ve Francii se seznámila s Františkem Kupkou, jehož díla také sbírala. V 60. letech poté začala navštěvovat Československo a pomáhat tamním umělcům.

Sandra Nováková řekla své ANO na netradičním místě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy