Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Poslední rozloučení s Jiřím Menzelem: Před Rudolfinem se už vrší květiny a svíčky

Poslední rozloučení s Jiřím Menzelem: Před Rudolfinem se už vrší květiny a svíčky
Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 13 fotografií
PIETA
I přesto, že si nedávno zesnulý oscarový režisér Jiří Menzel (†82) nepřál, aby se konal veřejný pohřeb, vdova Olga Menzelová (42) vyslyšela přání veřejnosti a pietu za něj umožnila. Koná se dnes 18. 9. od 10 do 18 hodin ve foyer pražského Rudolfina. Jaká pravidla musí návštěvníci smuteční události dodržet?

Od pátečního rána se před pražským Rudolfinem schází lidé, aby uctili památku oscarového režiséra Jiřího Menzela. První hosté již donesli svíčku a zapsali se do kondolenční knihy.

Zákaz svíček před Rudolfinem

Ve foyer hudebního svatostánku zní hudba z filmů Jiřího Menzela, jeho fanoušci se mohou zapsat do kondolenční knihy a před budovou v přilehlém parčíku je možné si prohlédnout panelovou výstavu fotek Rozmarná léta Jiřího Menzela. Tam je také možné zapálit svíčku, což přímo u budovy Rudolfina kvůli památkové ochraně nejde.

Večer pak v rámci Dvořákovy Prahy zazní hudba Wolfganga Amadea Mozarta, který byl jedním z režisérových nejoblíbenějších hudebních skladatelů.

Žádné věnce, jen kytičky

Olga Menzelová (42) již dříve vyzvala ty, kteří se chystají vzdát jejímu muži hold, aby nenosili žádné věnce, malá kytička nebo slunečnice ale nevadí.

„V těchto dnech dáváme všechna opatření dohromady. Budeme se pokoušet udržet mezi lidmi rozestupy. Kondolenční kniha bude umístěna hned v zádveří Rudolfina, budeme k ní najednou pouštět pouze nezbytně nutný počet osob. K dispozici bude na místě například dezinfekce,“ sdělila eXtra.cz Markéta Mamicová z PR hudebního festivalu Dvořákova Praha, v rámci něhož se pieta za zesnulého režiséra uskuteční.

Hygienická pravidla

Organizátoři dovnitř, kde jsou fotografie režiséra a kondolenční kniha, pustí najednou dvacet lidí, podmínkou je nasazená rouška. Aby byl průchod plynulý, smuteční návštěvníci nebudou odcházet dveřmi, kterými přišli (hlavní vchod do budovy), ale postranním východem.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy