Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Nejsilnější rozhovor s Radimem Uzlem: Už jsem skoro mrtvý, říkal eXtra.cz

Radim Uzel si v březnu 2022 převzal medaili Za zásluhy I. stupně.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
vzpomínka

Zemřel věhlasný popularizátor zdravých sexuálních vztahů MUDr. Radim Uzel (†82). Blesku to potvrdil jeho vnuk Jan. O tom, že se blíží jeho skon, ale věděl moc dobře a mluvil o něm smířeně. Co naposledy řekl eXtra.cz během rozhovoru?

Radim Uzel: Ve finále se na to umře

Se sexuologem Radimem Uzlem jsme hovořili 9. 3. 2022, tedy krátce poté, co z rukou prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě obdržel státní vyznamenání. Nedalo se nevšimnout toho, že se od podzimu radikálně proměnil. Výrazně pohubl, změnily se mu rysy a i pověstná jiskra v oku byla tatam.

Pane doktore, jak se vám daří?

„Zhubl jsem dvacet kilogramů, jsem vážně nemocný a skoro mrtvý, prosím pěkně.

Takže rakovina se vrátila…

„Nemluvil bych o tom, že se mi rakovina vrátila. Nedá se to vyléčit. Může se to zlepšit, zhoršit, ale nakonec je to absolutně smrtelná choroba. Doktoři mohou říkat, co chtějí, ale vím, že ve finále se na to umře.

Přitom na podzim jste se radoval, že se to povedlo zaléčit. Objevily se tedy další nádory?

„Ano, bohužel.

Ve vyšším věku někdy nemoc nemusí mít tak radikální průběh jako u mladých pacientů.

Někdy může vysoký věk skutečně zpomalit postup nemoci, ale záleží na typu rakoviny. Když je to jako v mém případě ještě spojené se strašným covidem, který jsem prodělal a moc zdraví mi nezanechal, a s těžkými psychickými stresy, poněvadž mi umřela manželka, tak je to o to horší.“

Měli jste se s paní moc rádi, že…

„To nejhorší už přebolelo, ale byli jsme spolu 54 let, takže to bylo velmi náročné. Samozřejmě mi moc chybí, ale nedá se nic dělat.“

Musíte být hospitalizovaný?

„Momentálně jsem doma. Jsem soběstačný, do špitálu jezdím na pravidelné kontroly a chemoterapie. Dýchat nemůžu, chodit nemůžu, v tom je to těžké. Stáří je a nemoc jsou v tomhle složité.

Tak hlavně držím palce, aby se vám vzdor nemoci dařilo co nejlépe.

„Děkuji vám pěkně.“

6. 4. 2022

O měsíc později se bohužel ukázalo, že i když sám sobě předpovídal úmrtí do roka a do dne, jeho stav se začal radikálně horšit. „Jsem opravdu velice vážně nemocen. Jsem v nemocnici,“ hlesl ztěžka do telefonu a s naším redaktorem se rozloučil.

V noci z neděle na pondělí pak známý sexuolog v pražském Motole vydechl naposledy.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy