Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Poslední rozhovor s Evou Jurinovou: Chrochtají a hekají a zpravodajství je ostuda

Zdroj: reprofoto TV Nova
+ Dalších 6 fotografií
VZPOMÍNKA
Respektovaná televizní novinářka a moderátorka Eva Jurinová (†67) se až do své smrti vyjadřovala ke stavu zpravodajství na českých obrazovkách. Jak nekompromisní soud vyřkla, když s ní naše redakce naposledy mluvila?

Eva Jurinová: Zprávy už nikdo nezvládá

„I když jsem senior, pořád se živím tím, že ostatní učím mluvit. To je to jediné, co vážně umím, v čem jsem dobrá. Někdy mívám záchvěvy, že bych potřebovala aspoň jeden měsíc řídit nějakou zpravodajskou redakci. Potřebuju si dokázat, že bych to zvládla. Přesně vím, jak na to. Úplně vážně se doma rozčiluju, jsem zhrzená. Jak to, že elementární věci, procesy, základy, které patří k jakémukoli zpravodajství jakékoli televize, nikdo nezvládá?“ ptala se řečnicky Eva Jurinová koncem roku pro eXtra.cz.

Jak to, že tam na svých místech nejsou odborníci, lidé, kteří mají cit a způsobilost práci ve zpravodajství dělat? Je to vidět zejména na výběru lidí a na obsahové stránce. O formě ani nemluvím. Když na mě někdo promluví hlasem, který mi rozřízne mozek vejpůl, u žen zvlášť, nemůže po mně přece chtít, abych vnímala obsah jeho sdělení,“ řekla nám bývalá hvězda pořadu Televizní noviny bez obalu.

Amatéři v televizích

„Profesionál dokáže dát sám sobě zpětnou vazbu, ví, když se mu něco povedlo, a má výčitky, pokud podal horší výron. Amatéři toto neznají. Nemají v sobě ten korektiv, berou ale stejné peníze a myslí si, že jsou nejlepší,“ trápil ji stav zpravodajství.

A kritika přistála i na tehdejším ministru zdravotnictví a také na stále ještě šéfovi dopravy a průmyslu a obchodu.

Havlíček a Vojtěch jen hekají a chrochtají

„Jako normálního občana mě uráží, že politici ve vrcholných pozicích nemají smysl pro veřejná vystoupení na úrovni. Viděla jsem tiskovku ministrů Adama Vojtěcha a Karla Havlíčka, a to bylo samé ehm, ee. Nestojíme jim za to, aby se kvůli nám aspoň trochu zdokonalili. Ani tři věty se nenaučí říct souvisle. Nikdo po nich nechce univerzitní mluvu, ale několik prostých souvislých vět,“ zlobila se Jurinová, která i v soukromí mluvila se stejnou noblesou, s jakou uváděla zprávy před více než dvaceti lety.

„Ti politici mají týmy, které jim mohou pomoci. Místo toho, aby jejich pomoci využili, se jdou postavit před národ, chrochtají, hekají a to, co řeknou, nedává smysl. Člověk musí dlouze přemýšlet, než si to přeloží do srozumitelné češtiny. Tohle jsem řekla i ve vyjádření pro rádio, samozřejmě to vystřihli,“ dodala Eva Jurinová, která třetího ledna zemřela po vleklé a těžké nemoci.

Související články

Další články