Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Poslední průzkum před volbami: Drahoš má náskok, Zeman na něj ztrácí 4 %

Drahoš už má převahu nad Zemanem.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
Proběhne letos "střídání stráží" nejenom před Pražským hradem, ale i uvnitř v prezidentské kanceláři? Podle nejnovějšího průzkumu má Jiří Drahoš (68) velkou šanci porazit současnou hlavu státu Miloše Zemana (73). Hlas by Drahošovi dalo 47 % voličů, zatímco Zemana by volilo 43 % lidí.

Dnešek je posledním dnem, kdy je dovoleno zveřejňovat předvolební průzkumy. Od úterka už to možné nebude, zakazuje to totiž zákon. Z nejnovějšího průzkumu agentury STEM/MARK, jenž zveřejnil deník MF Dnes, vyplývá, že Jiří Drahoš má před Milošem Zemanem náskok.

Bývalého předsedu Akademie věd by volilo 47 % dotázaných voličů, zatímco pro Zemana by hlasovalo 43 % respondentů. Deset procent voličů, odhodlaných k volbám v pátek a sobotu přijít, se ještě nerozhodlo, komu hlas odevzdají.

Drahošovými příznivci jsou většinou mladší lidé do 45 let, kteří vystudovali vysokou školu. Často jde o voliče stran jako TOP 09, ODS, KDU-ČSL nebo Piráti. Naopak Zeman má podporu u voličů komunistů, SPD, ANO či ČSSD. Mnohem častěji ho volí lidé z venkova a s nižším vzděláním.

Kartami mohou zamíchat ještě dvě předvolební debaty. Volební místnosti se otevřou v pátek ve dvě odpoledne, zavřou v deset večer a v sobotu budou otevřeny od osmi do dvou.

Související články

Další články