Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Poslední poprava v Česku: Bestiální vrah Vladimír Lulek zabil ženu a čtyři malé děti

Zdroj: extra.cz
+ Další 2 fotografie
TREST SMRTI
Poprava Vladimíra Lulka 2. února 1989 byla poslední vykonanou na českém území. Čtyřikrát odsouzený recidivista 22. prosince 1986 ubodal svou manželku a čtyři malé děti. Soud ho za to poslal na šibenici.

V letech 1918-1989 bylo v Československu popraveno 1207 lidí. Na 750 z nich bylo popraveno mezi roky 1945 a 1948, kdy lidové soudy odsuzovaly „nacistické zločince, zrádce a jejich pomahače“. Z politických důvodů byli lidé popravování především v následujících pěti letech, do roku 1953 jich bylo téměř 190. Posledním popraveným na českém území se stal 2. února 1989 Vladimír Lulek, který mimořádně brutálním způsobem zabil manželku a čtyři děti.

Vražda o Vánocích

22. prosince 1986 v Předměřicích nad Labem uslyšeli v bytovém domě sousedi křik ženy volající o pomoc. Jedna ze sousedek, Lenka Buriánová, se šla podívat, co se děje. Na chodbě našla ležet na zemi ženu. "Říkala mi: 'Paní Buriánová, zachraňte mi děti,'" vzpomínala sousedka, která ženu nalezla. V tu chvíli se ale z bytu přiřítil opilý recidivista Lulek a pětatřiceti bodnými ranami svou manželku zabil. Pokusil se také zabít i paní Buriánovou, které probodl břicho. Žena ale naštěstí vyvázla živá.

Fotografie otřásly kriminalisty

Lulek se poté zabarikádoval v bytě, kde zabil své tři nevlastní děti ve věku 7, 8 a 10 let. Obětí se stala také jeho osmnáctiměsíční dcera. Poté se pokusil o sebevraždu, když si podřezal žíly. S tímto zraněním ho převezla Veřejná bezpečnost do vazby. Lulek u soudu předstíral duševní chorobu, která byla ovšem podle psychologů vyloučená, protože v době vraždy komunikoval s okolím. Poté Lulek dělal, že nechápe, proč je vůbec ve vazbě. „Nevím, proč jsem tady. O tom, že bych zabil manželku a všechny děti, nic nevím. Nic jsem jim neudělal, jsou doma,“ dočteme se v soudním spisu. Fotografie z místa činu otřásly i zkušenými kriminalisty.

Poprava

Pětinásobný vrah byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Ohledně výše trestu senát ani nediskutoval vzhledem k jeho mimořádné brutalitě a zvrhlosti. Po 25 měsících v cele smrti byl pak Vladimír Lulek 2. února 1989 popraven. Aktu se účastnili kat, dva pomocníci, náčelník věznice, soudce a lékař. Nešlo však o poslední popravu v Československu - ta byla vykonána 8. června 1989 v Bratislavě.

Zrušení trestu smrti

1. června 1990 byl trest smrti v Československu zrušen a rozsudky vynesené před tímto datem byly změněny na doživotí. Hlavním důvodem byl argument, že jde o nehumánní trest, který je v případě justičního omylu nenapravitelným. V lednu 1991 byl zákaz trestu smrti zahrnut do Listiny základních práv a svobod, kterou se Česká republika řídí. Diskuze o tom, zda by měl být obnoven, pokračuje dodnes.

Související články

Další články