Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Poslední momenty smutného Sudána: Umírajícího nosorožce (†45) konejšili až do konce

Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Poslední bílý nosorožec, který žil dlouhá léta v Keni v rezervaci Ol Pejeta, byl utracen. Jediný zástupce rodu mužského pohlaví v pondělí 19. 3. 2018 tak naposledy vydechl. Jeho ošetřovatelé ho museli nechat uspat kvůli rozsáhlým problémům s infekcí, kterou měl na noze. Celý svět truchlí a s ním i Zoo Dvůr Králové, které nosorožec patřil. V České republice byl jeho domov mnoho let.

V pondělí obletěla celý svět smutná zpráva o posledním zástupci nosorožce bílého severního. Sudán, který se narodil v roce 1973, prohrál svůj boj o život. Své jméno dostal po zemi, v níž se narodil. Od roku 2009 žil v Keni v rezervaci Ol Pejeta a kvůli nemilosrdným pytlákům měl vlastní ochranku.

Zoo Dvůr Králové, které nosorožec patřil, věřila, že v přirozeném prostředí se bude lépe rozmnožovat a jeho celkový zdravotní stav se zlepší. K tomu bohužel nedošlo. Tým ošetřovatelů se po dlouhém boji, kdy krásný tvor trpěl zdravotními obtížemi, rozhodl zvíře uspat.

Sudánův boj s generativní svalovou a kostní chorobou si vybral svou daň. Tato nemoc mu způsobila velkou infekci v pravé zadní noze. Následkem toho se v posledních dnech nemohl ani postavit na nohy, Jeho ošetřovatelé se tak rozhodli učinit eutanázii, aby poslední žijící nosorožec netrpěl bolestmi. Sudán zemřel v úctyhodných 45 letech.

Byl posledním žijícím nosorožcem bílým severním, který se narodil v divočině. Pro živočišnou říši a svůj druh bude navždy zapsán jako přeborník v oblíbenosti a snaze změnit povědomí o lidské krutosti. I přes jeho dlouholetou neplodnost je alespoň nějaká naděje na další potomky nosorožce bílého severského. Sudánův genetický materiál čeká na další výzkum IVF. Proces je však dlouhý a složitý. Jeho smrt je velká ztráta.

Související články

Další články