Jsou slavní možná proto, že zemřeli brzy nebo na vrcholu kariéry či slávy? A jak by dopadli, kdyby se dožili vysokého věku a slavili by třeba 80. narozeniny? To se nikdy nedozvíme, protože právě jejich šokující smrt, která zastihla nepřipravené nejen je, ale i jejich fanoušky, z nich teprve udělala legendy.

Je spousta umělců, kteří odešli z tohoto světa příliš mladí. Ostatně o nich jsme již psali tady. Ale málokdo viděl jejich poslední fotografie, jejich poslední výraz, náladu, činnost. Kolikrát právě ta souvisela s tím, co se za pár minut stane.

James Dean (†24) sedal do svého porsche. Prezident Kennedy se chystal na projížďku se svou ženou a John Lennon se zrovna prodíral v Americe davem fanoušků a podepsal se jistému Marku Chapmanovi.

Heath Ledger (†28) se vydal po dlouhých dnech samoty a studiu role Jokera ven se trochu provětrat, Marilyn Monroe trávila poslední chvíle v náručí dalšího ze své spousty mužů, Amelia Earhart si balila kufr na cestu, Steve Irwin si pořídil poslední fotku minutku před tím, než skočil do moře pozorovat trnuchy.

Když víte, co se stalo pak, dostávají tyto fotky úplně jiný rozměr.