Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Poslední měsíc, kdy si v hospodě dáte cigáro! Jaké změny nás čekají v květnu?

Na začátku května si v hospodě ještě zapálíte, dne 31. ale
přijde zákaz!
Zdroj: Facebook
Květen není jen lásky čas, ale přináší s sebou i změny v zákoně! A ne všechny budou tentokrát nepříjemné. Na konci května vejde v platnost zákaz kouření v hospodách a restauracích.

Kuřákům možná začne smutné období. Kdo chce kouřit v hospodě, má na to poslední měsíc.

31. května, na Den bez tabáku totiž vejde v platnost protikuřácký zákon. V restauracích, na krytých zastávkách či vnitřních kulturních akcích si tak už nezapálíte. Jedině elektronickou cigaretu. I ty však budou zakázány například ve školách, nemocnicích nebo dokonce nákupních centrech. S tím souvisí i další omezení ohledně prodeje tabákových výrobků a alkoholu. Tvrdý alkohol se už nebude prodávat na dětských nebo sportovních akcích. Pořád si ovšem budete moci dát pivo či víno.

Na konci dubna také odstartovaly změny v pražské hromadné dopravě. Noční linky tramvají mění čísla a vznikají nové autobusové linky, zatímco staré zanikají. Metro dále jezdí o něco častěji. Přehled všech změn najdete na stránkách pražské hromadné dopravy.

Dobrá zpráva také čeká na zaměstnance, kterým zaměstnavatelé neplatí. Pokud vám nepřijde od zaměstnavatele výplata a byl podán insolvenční návrh, můžete žádat náhradu mzdy od úřadu práce. Musíte mít ovšem řádnou pracovní smlouvu, popřípadě dohodu o provedení práce, kde bude váš měsíční příjem vyšší než deset tisíc korun. Stát vám pak proplatí až tři měsíce z rozhodného období.

Jde o dobu před podáním insolvenčního návrhu, která trvá až půl roku. Proplacené měsíce si vybíráte sami a vypočítávají se z tzv. rozhodné částky. Ta představuje 1,5 násobek vaší mzdy. A právě rozhodné částky se od 1. května navyšují na maximum 27 589 Kč. Za rozhodné období tedy můžete získat maximálně 124 152 Kč. Pokud je váš plat například 15 000 Kč, rozhodná částka za jeden měsíc bude 22 500 Kč, za tři je to potom 67 500 Kč.

Související články

Další články