Herec Alan Rickman bojoval poslední dobou se zákeřnou nemocí. Stejně jako krajan David Bowie zemřel před sedmdesátými narozeninami na rakovinu. Jeho smrt nezasáhla jen rodinu, ale i jeho herecké kolegy z filmů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Co po jeho smrti napsali?

Představitel Harryho Daniel Radcliffe považuje Alana za nejlepšího herce, se kterým kdy měl tu čest spolupracovat. „Podporoval mě během natáčení Harryho Pottera i po něm. Viděl snad všechny moje filmy a chodil i na představení v Londýně i New Yorku. Nemusel, ale udělal to.“ Alan si prý udělal čas na každého, kdo od něj potřeboval pomoci. A nezáleželo na tom, kde na světě se zrovna pohyboval.

„Během natáčení byl první herec, který se ke mně choval víc jako k dospělému než jako k dítěti. Pracovat s ním byla neocenitelná lekce, která mě bude provázet do konce života,“ vzpomíná na svého mentora Daniel.

Emma Watson (25) už byla ve svém vyjádření trochu skromnější, ale je vidět, že ji smrt kolegy také sebrala. „Byla jsem velmi smutná, když jsem slyšela špatné zprávy o Alanovi. Měla jsem opravdu štěstí, že jsem mohla spolupracovat a trávit čas s takovým výjimečným mužem a hercem. Naše rozhovory mi budou neskutečně chybět. Odpočívej v pokoji, Alane.“

Spisovatelka J. K. Rowling vyjádřila soustrast Alanově manželce Rimě a celé rodině. „Není slov, která by popsala, jak moc mě šokovala a zničila slova o Alanově smrti. Byl to vynikající herec a úžasný člověk,“ tweetla žena, bez které by Harry Potter vůbec nevznikl.

Na to, jak se změnili za ta léta herci z natáčení Harryho Pottera, se můžete podívat tady.