Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Kobe Bryant koronavirus Čína Počasí

Nejnovější kauzy

Poslanec hnutí ANO Juchelka chtěl přejmenovat mateřskou dovolenou: Vláda mu to ale zamítla

Vláda odmítla návrh poslance ANO.
Poslance ANO Aleš Juchelka (42) navrhoval, aby se v zákoníku práce přejmenovala mateřská dovolená na mateřskou péči. Proti tomuto návrhu se však postavila vláda Andreje Babiše (63). Důvod vlády nepřijmout tento návrh je takový, že změna pojmu nezajistí deklarovaný cíl.

„Péče o dítě není žádná dovolená, tedy čas odpočinku mezi prací, ale je to pro každou matku či otce tvrdá dřina," řekl portálu Idnes.cz poslanec Aleš Juchelka. Poslanec vládního ANO je totiž přesvědčen o tom, že by se pojem mateřská dovolená přejmenovala v zákoníku na mateřskou péči.

Od vlády Andreje Babiše (63) ale dostal jasné „ne“. "Změna pojmu či právního výrazu sama o sobě nezajistí deklarovaný cíl, kterým je vyšší společenské uznání pro péči a výchovu dětí,“ nechali se slyšet právníci ANO.

I přesto ale může Juchelka na svoji stranu získat většinu poslanců. Vláda Andreje Babiše je ale přesvědčena o tom, že mateřská dovolená je tradiční pojem a v právním řádu je takto zakotvena už desítky let.

„Byla o tom návrhu poměrně velká debata. Návrh není dotažený,“ sdělil ministr spravedlnosti a šéf Legislativní rady vlády Jan Kněžínek. „Je to takhle schválně, abychom ukázali, že si mužská část populace nemyslí, že by o děti měly pečovat pouze ženy, ale že si to uvědomují i muži. Proto jsem poprosil jenom kolegy poslance,“ dodává Juchelka.

Související články

Další články