Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Poslanci rozhodli: Velkoobchody mohou mít na státní svátky otevřeno

Poslanci rozhodli: Velkoobchody mohou mít na státní svátky otevřeno
Zdroj: profimedia
SPOR
Spor politiků o otevírací dobu obchodů má konečně rozuzlení. Poslanci s definitivní platností v úterý rozhodli, že velkoobchody budou moci mít na státní svátky otevřeno, když sněmovna přehlasovala Senát. Předlohu nyní dostane na stůl prezident. Senátoři chtěli zákaz prodeje o vybraných svátcích zrušit úplně.

Podstatou argumentace poslanců z řad ANO a ODS byla, že uzavření velkoobchodů komplikuje zásobování menším obchodům. Ti mohou mít o svátcích otevřeno. „Pokud občané nebudou mít zájem, tak tam nebudou chodit. Je to jednoduché, nechme to na svobodné volbě jak prodejců, tak zákazníků,“ citoval portál Novinky předsedu poslanců ODS Zbyňka Stanjuru.

„Zkušenosti nejen u nás, ale i z velké části ukazují, že je to funkční regulační opatření. KDU-ČSL stojí za tezí, že ekonomika a nakupování nemusejí být na prvním místě. Prodavačky a prodavači, mnozí mají malé děti, si zaslouží být o státních svátcích se svými rodinami,“ oponoval lidovecký poslanec Jiří Mihola.

Poslanec ODS Vojtěch Munzar se k zákazu prodeje vyjádřil ve smyslu, že prohlásil, že stát nemá co říkat, kdy kdo může nakupovat. Pro sněmovní verzi, která počítá s otevřenými velkoobchody, hlasovalo 132 poslanců z řad ANO, ODS, Pirátů, SPD, TOP 09 a STAN, proti byli sociální demokraté, komunisté a lidovci.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy