Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Poslanci chtějí zrušit matematiku u maturity: 20 tisíc studentů ji nezvládne, předpokládají

Maturita
V roce 2022 mají studenti posledních ročníků středních škol povinně skládat zkoušku z matematiky. Zabránit tomu chtějí poslanci z Pirátské strany, kteří připravili návrh na změnu školského zákona. Příští týden ho mají dodat vládě. Jeho součástí jsou i další změny, jichž by měla maturitní zkouška doznat. Návrh má podporu i v řadách ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Letos na jaře maturovalo bezmála 70 tisíc středoškoláků, z toho si 14 700 studentů vybralo matematiku. S neúspěchem od zkoušky jich odcházelo 3 290. „Od roku 2022 má být povinná prakticky pro všechny obory maturita z matematiky i cizího jazyka. Dá se předpokládat, že kolem 20 tisíc žáků skončí neúspěšně, a tomu bychom chtěli předejít,“ řekl webu idnes.cz poslanec Lukáš Bartoň (za Piráty).

Pirátská strana připravila návrh na změnu školského zákona, který se má zasadit o to, aby zkouška z matematiky u maturity povinná nebyla. V současnosti studenti musejí povinně maturovat z českého a cizího jazyka.

A na úspěšné složení zkoušky mají tři pokusy. V případě, že ani v jednom neuspějí, musejí si studium kompletně zopakovat. Další možností je začít pracovat, avšak za podmínek, že v životopisu mohou uvést pouze ukončené základní vzdělání. I tohle chce pirátský návrh změnit. Ukončené středoškolské studium by měli všichni bez ohledu na složení maturity, bez ní by se však nemohli hlásit na vysoké školy.

Zároveň se má podle návrhu státní maturita týkat výhradně testů. Ústní i písemnou část maturity by si opět řídily samotné školy. Takový přístup by bral v potaz možnosti a rozsah výuky na gymnáziích, kde je počet neúspěšných minimální, v porovnání s maturitními učňovskými obory, kde zkoušku nezvládne každý druhý.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) návrh vítá, jeho záměry mu však nepřipadají uspokojivé. "Nechci, abychom se rozhodovali jen podle čísel úspěšnosti této zkoušky,“ řekl serveru idnes.cz. Jeho resort by měl vládě v dohledné době rovněž předložit návrh změn podoby maturitní zkoušky.

Související články

Další články