Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Poslance budou hlídat kamery za 16 milionů: Bezpečí na prvním místě

+ Další 4 fotografie
Poslanci budou brzy kvůli bezpečnosti pod dohledem nového kamerového systému za 16 milionů korun, což však nebude jediné bezpečnostní opatření. K posílení bezpečnosti dochází i kvůli nedávnému incidentu, kdy se do sněmovny dobýval ozbrojený muž. Ředaktoři CNN Prima News oslovili experta, který tvrdí, že současné zabezpečení poslaneckých budov není dostatečné.

Kvůli bezpečnosti poslanců se musí posílit bezpečnostní opatření a hlavně kamerový systém poslaneckého komplexu. Do září příštího roku bude vyměněno 90 bezpečnostních kamer, které se nachází na fasádách nebo uvnitř sněmovních budov.

16 let starý kamerový systém

"Jsou to kamery, které by měly odpovídat současnému stupni vývoje, aby byly moderní a odpovídaly všem požadavkům. Ty kamery, tak jak je vidíte, tak jsou z roku 2004," uvedl pro CNN Prima News Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru poslanecké sněmovny. Stávající kamery jsou tedy staré 16 let. A to je podle osloveného bezpečnostního experta Davida Rožka zarážející. Kancelář Poslanecké sněmovny argumentuje tím, že příprava podobné investice trvá vždy několik let.

"Na evropské poměry je to velmi nedostatečné. Už jenom to, že se systém mění po 16 letech, a ne po 4-5 letech, tak jak se ta technologie vyvíjí, je zarážející. Kamerový systém má být ale jen jedním z prvků celého toho zabezpečení," uvedl Rožek pro CNN Prima News.

Lednový incident s ozbrojeným mužem

V lednu se ozbrojenému muži podařilo projít přes vstupní turnikety až k šatnám, u sebe měl několik nožů. "Já jsem v tu chvíli nevěděla, jestli se to ochrance podaří vyřešit, a nevěděla jsem co se tam děje, protože tam byl všude křik," uvedla poslankyně za ANO Jana Mračková Vildumetzová. Ostraha útočníka nakonec úspěšně zpacifikovala. Pražští kriminalisté celý případ stále vyšetřují. Kvůli útočníkovi se má do příštího roku zvýšit úroveň bezpečnostních opatření.

"Vznikl projekt na přestavbu hlavního vstupu, tak aby se oddělil proud návštěvníků od politiků, od členů vlády, pracovníků sněmovny," dodal Roman Žamboch. Nová podoba vstupního vestibulu by měla být hotová do příštího léta. "Považovala jsem to za takový ojedinělý exces, který neměl svého předchůdce," vyjádřila se poslankyně za ODS Miroslava Němcová

Achillova pata

Tzv. Achillovou patou zabezpečení budov dolní komory parlamentu může být sněmovní ulice. Policie nemá žádný přehled o tom, kdo jí projíždí nebo jaká auta tam parkují. Roman Žamboch uvedl, že pro auta, která tam nemají co dělat, by byl průjezd zakázán. Bezpečností expert David Rožek uvedl, že v bezpečnosti jde příkladem například Dánsko či Finsko.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy