Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Posílení moci pro ministra zdravotnictví: Vojtěch chystá zákon na boj s koronavirem

Posílení moci pro ministra zdravotnictví: Vojtěch chystá zákon na boj s koronavirem
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
jednání
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informoval na svém Twitteru o tom, že jeho resort připraví zákon pro boj s koronavirem, který bude platný do konce roku. Po skončení nouzového stavu tak zajistí platnost opatření, která by už jinak přestala platit.

Ministerstvo zdravotnictví chce přichystat zákon, který by umožňoval vydávat větší množství mimořádných opatření než v současnosti. Podle Deníku N, který odkazuje na náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu by zákon kontroloval kabinet a byl by účinný do konce roku.

Zdravotnický resort připravuje koronavirový zákon

"Hledáme cestu, jak po nouzovém stavu nadále ochránit občany před epidemií. Po poradě ústavních právníků @ZdravkoOnline, vnitra a vlády jsme začali psát speciální zákon pro boj s koronavirem. Bude dočasný a mimořádná opatření bude schvalovat vláda. Ve čtvrtek ho předložím na vládu," napsal Vojtěch na Twitteru.

V pondělí kabinet přerušil velkou diskuzi o novele zákona o ochraně veřejného zdraví. Novela by ministerstvu zdravotnictví dala mimo jiné možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů nebo regulovat hromadné akce.

Novela zákona je potřeba

Podle Mlsny by ministerstva měla novelu ústavního zákona připravovat v širším měřítku. "Když se to začne podrobně analyzovat, je tam těch problémů víc. Nebavíme se jen o stavu epidemie, ale třeba o kybernetickém nebezpečí,“ řekl deníku Mlsna.

"Nemáme žádnou jistotu, zda by novela prošla Senátem, zda by nebyla napadena u Ústavního soudu, proto jsme to přerušili. Budeme pracovat na komplexní změně krizové legislativy, ale to uděláme v klidu řádným ústavním postupem," uvedl pro eXtra ministr vnitra Jan Hamáček

Ten se k novele zákona příliš nepřiklání. "Pokud nám odborníci doporučí, že to je vhodné ukončit 17. května, tak můžeme, pokud nám doporučí ještě týden, tak než tady vytvářet narychlo nové zákony, tak bych osobně požádal Sněmovnu ještě o týden," uvedl Hamáček.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy