Ne nadarmo se mně a Evě Decastelo říká barterové královny, a pokud chcete někdy vkročit do glamour světa, zapište si do notýsku tiskacím písmem právě tento výraz, protože se s ním budete setkávat často, s výrazem „prachy“ taktéž, ale frekvence užívání slova „barter“ je přeci jen mnohem častější. Co se tedy dá barterovat a za co se platí? Kolik lidí je potřeba na focení? Zásadní otázky přísného šoubyznysu!

Vezmeme to pěkně postupně.

Když vás někdo osloví na focení, většinou z toho máme my ksichty docela radost. Zpravidla to totiž znamená, že vás někde v ateliéru krásně namalují (make-up artista), učešou (hair stylista), obléknou (stylista), postarají se o vás (asistent, co vám podá tatranku a vodu) a nafotí (fotograf), všichni vám na těch pár hodin vsugerují pocit důležitosti, nezbytná věc pro každý český ksicht, a pohladí vám ego.

Vy potom odcházíte s hezkým pocitem a silným make-upem, o kterém vám všichni v aťasu tvrdili, že vám to strašně sluší, a vy teď nechápete, proč na vás v Albertu vyděšeně koukají, a až doma zjistíte, že máte oči zmalované jako panda a silně zapudrovný krk a dekolt vypadají na denním světle jak hadice od luxu.

Focení pro jakékoliv časopisy tady u nás je zdarma. Nikdo vám za ně nic nezaplatí, pouze potom v mailu dostanete fotky, které si můžete pověsit na zeď, ať už doma, nebo na tu virtuální nástěnku Facebooku.

Když vám někdo nabídne nafocení reklamy, to už je jiný kafe. A když vám ještě dají dobrý honorář a navíc vás daná značka baví, pak je to pořádné latté s pěnou. Podaří se to tak jednou za půl roku a je to fajn. No, abych nemachrovala, nesněte o penězích, za které si obratem koupíte lambo. Maximálně tak dvě klíčenky:-)) Ale dejme tomu, že reklama, kterou jsem například teď fotila pro vlasové přípravky značky Medavita, v přepočtu na průměrný měsíční plat znamenala tak pět měsíců nechodit do fabriky a mít nohy nahoře. Mnohem častější je ale právě zmiňovaný barter, to znamená, že výměnou za vaši účast na focení dostanete produkty, dárky, dovolenou, varnou konvici, vstup na matějskou nebo tašku ponožek.

Záleží na tom, jak jste šikovní, jak vám daná značka věří, a pokud ji vede chlap, tak i jaké máte oči, prsa a úsměv:-)

Pro Medavitu jsem nemusela dělat nic, klientkou, která byla přítomna na focení, byla žena, a tam jsou všechny zbraně krátké, každopádně si mě získali nejenom smlouvou, kde se o barter nejednalo, ale i faktem, že mně jejich produkty opravdu uzdravují moje prodlužované, barvené a vysušené vlasy.

Fotky, na které v galerii koukáte z backstage, jsou bez retuše a připojila jsem jich i pár s postprodukcí, ať si uděláte představu, co všechno se dá domalovat a osekat:-)

fotky: Mia Mirelli vlasy a make-up: Jan Tolg styling: Lukáš Kučera přípravky: Medavita