Omrzelo vás Bibione? Fajn, je na čase najít nějakou famózní pláž, kterou se budete moci chlubit na Facebooku. Tady je deset nejpodivnějších pláží na světě. Sbalte ručník a plavky a hurá na letiště!

1. San Alfonso del Mar, Chile

Asi sto kilometrů od hlavního města Santiaga leží pláž, která se pyšní největším bazénem na světě. Bazén má 8 hektarů a místy je hluboký až 35 metrů. Je naplněn 250 000 000 l­itry vody.

2. Scala dei Turchi, Itálie

Na jihu Sicílie, poblíž Porto Empedocle, můžete narazit na tuhle bílou nádheru tvořenou z horniny s názvem slínovec.

3. Růžová pláž, Barbuda

Korálová pláž s růžovým pískem – tím se může pochlubit ostrov Barbuda v Karibském moři. Proč růžový písek? Ve skutečnosti jde o rozmělněné schránky růžových lastur.

4. Skrytá pláž, Marieta, Mexiko

Jedna z nejznámějších mexických pláží. Kvůli tomu, jak je profláklá, ale ztrácí na kouzlu. Denně se na ni vypravují stovky turistů. Pláž vznikla sopečnou činností a má svůj jedinečný mořský ekosystém. Keporkak, mořské želvy anebo delfíni – ti všichni tady pobývají.

5. Zlatni rat, Chorvatsko

Pláž Zlatni rat, česky Zlatý roh nebo Zlatý mys, se nachází na ostrově Brač u městečka Bol a patří k nejkrásnějším plážím na světě vůbec.

6. Papakolea Beach, Havaj

Na světě existují jen čtyři pláže se zeleným pískem. Jednou z nich je Papakolea. Zelenou barvu má písek díky minerálu zvanému olivín, který je součástí lávy. Té je na sopečných ostrovech opravdu dost.

7. Maho Beach, Sv. Martin

Hned u pláže Maho na ostrově Sv. Martin je hlavní ranvej Mezinárodního letiště princezny Juliany a na ní přistávají obrovské řvoucí boeingy. Paráda.

8. Jökulsárlón, Island

Jezero Jökulsárlón se začalo tvořit někdy ve 30. letech 20. stol. pod ledovcovým splazem Breidamerkurjökull. V něm plavou ledové kry zabarvené do všech odstínů modré barvy a spolu s hlavičkami tuleňů tvoří zajímavou podívanou.

9. Gulpiyuri, Asturie, Španělsko

Tento zaplavený lom se nachází poblíž městečka Llanes. Voda je v něm slaná a neuvěřitelně průzračná.

10. Glass Beach, Kalifornie

U města Fort Bragg v severní Kalifornii se nachází skleněná pláž. V šedesátých letech si z ní obyvatelé dělali skládku. Vyhazovali na ni sklo i staré spotřebiče, často na ní docházelo k požárům. Působením přírody a člověka je teď ze skládky pláž plná pestrobarevných sklíček a také národní park.