Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Populární herec, který zažil strmý pád na dno: Jan Kanyza dnes slaví 72. narozeniny

Populární herec, který zažil strmý pád na dno: Jan Kanyza dnes slaví 72. narozeniny
Zdroj: TV Nova
+ Další 3 fotografie
oslavenec
Herec Jan Kanyza, který dnes slaví 72. narozeniny, je velmi všestranný umělec, který se zdaleka nevěnoval pouze herectví, ale jeho velkou vášní je i malování. Kanyza, který celý život vystupuje jako sečtělý šarmantní elegán, má za sebou i temnější minulost. V roce 2010 byl obžalován z toho, že v sedmdesátých letech spolupracoval s tajnou policií a donášel na své kolegy.

Jan Kanyza, který je známý ze seriálů Hospoda, Ordinace v růžové zahradě či z filmů Útěky domů (1980), Noc klavíristy (1976) nebo Jménem krále (2009), vyrůstal v rodině učitele a knihovnice. Rodičům bylo už v době jeho narození přes 40, a tak se odmala pohyboval mezi staršími lidmi.

Jako student gymnázia hrál výborně na klarinet, saxofon a klavír a zároveň se věnoval ochotnickému divadlu. Kromě toho chodil s kamarády po okolí Olomouce do přírody, kde malovali. Nakonec se rozhodl jít na DAMU, jelikož u něho převládla touha předvádět se. Studium herectví úspěšně zakončil v roce 1970.

Po 50 letech se Kanyza z televize a filmového plátna takřka vypařil. Kdysi populární herec se naposledy objevil v seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde ale po 4 letech skončil. Také si zahrál epizodní roli v kriminálce Kapitán Exner.

A co bylo důvodem toho, že se na televizních obrazovkách příliš neukazoval? V roce 2007 vyšly najevo jeho údajné styky a spolupráce se Státní bezpečností. V MF Dnes vyšel před 12 lety článek o tom, že byl Kanyza v roce 1975 zverbován tajnou policií a měl donášet na své kolegy.

Kromě hraní Kanyza i dabuje (hlas propůjčil např. Georgi Cloonymu ), fotografuje a maluje. Svoje obrazy vystavuje nejen v České republice, ale také v USA, Německu, Francii nebo Švédsku. Kromě obrazů také ilustruje dětské knihy.

Od roku 1977 je ženatý s manželkou Žofií Kanyzovou, se kterou má dceru Barboru. Ta se vdala do USA a z Kanyzy udělala dědečka. Herec za nimi pravidelně s manželkou létá.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy