Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Poprvé v Česku: V Motole se ženě s transplantovanou dělohou narodil chlapeček

UNIKÁT
Ve fakultní nemocnici v pražském Motole se narodilo dítě ženě s transplantovanou dělohou. Jde o vůbec první případ v České republice. Miminko je zdravé, maminka taky a porod proběhl v srpnu. Ve světě podobných porodů proběhlo dosud asi 20.

„Skutečně jde v České republice o historicky první případ, kdy se u pacientky po transplantaci dělohy podařilo úspěšně udržet těhotenství až do doby porodu,” uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

Podle serveru Novinky sedmadvacetiletá žena podstoupila transplantaci dělohy roce 2017. Porod proběhl ve čtvrtek 29. srpna císařským řezem. Maminka dítěte byla ve 35. týdnu těhotenství. Porodila chlapečka (váha 2740 gramů). Porod trval 47 minut a šlo o běžný průběh. Operační tým tvořilo 10 lidí, do něhož byli zapojeni i odborníci z IKEM. Chlapec i matka již byli propuštěni do domácí péče.

Ve světě se podobné případy porodu plánují na přibližně 36. týden těhotenství. „Dosud není jasné, zda se dá těhotenství po transplantaci dělohy dovést až do řádného termínu porodu, tedy do 40. týdne. To se zatím nikomu na světě nepodařilo,“ uvedl pro Novinky přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Roman Chmel, který byl ošetřujícím lékařem rodičky.

Ve světě se doposud podařilo zhruba 20 porodů u žen s transplantovanou dělohou. „Jsem rád, že se motolská nemocnice může pochlubit jedním světovým unikátem. Jedná se totiž o první případ, kdy se narodilo dítě z dělohy, ze které se předtím žádné dítě ještě nikdy nenarodilo,“ uvedl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Mohlo by vás zajímat

Další články