Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Popravený komunista Rudolf Slánský: Našel se nový záznam o likvidaci Gottwaldova kamaráda

Komunista Rudolf Slánský.
Ve zkrachovalé továrně ve středních Čechách objevil insolvenční správce několik desítek kilometrů filmových materiálů z politických procesů z 50. let. Archiváři silně poškozené pásky zatím zkoumají, podle prvního odhadu je ale jasné, že jde o záznam procesu s Rudolfem Slánským. Jak se vlastně stalo, že zarytý komunista a jeden z hlavních organizátorů rudého teroru nakonec skončil vlastními lidmi odsouzen k oprátce?

O existenci filmových záznamů z procesu s Rudolfem Stránským a dalšími komunisty se spekulovalo roky a rozsekla to až náhoda. Insolvenční správce při likvidaci zkrachovalé fabriky ve Středočeském kraji náhodou objevil bedny plné kilometrů materiálu.

Poškozené pásky jsou momentálně v péči NFA, který má v plánu je zveřejnit. Než se dozvíme, co je na nich k vidění; jak to se Slánským vlastně bylo? Později poslanec a generální tajemník ÚV KSČ se narodil do rodiny bohatého židovského obchodníka, což se mu nakonec stalo osudným. Po studiu v Plzni odešel do Prahy, kde se začal stýkat s levicově smýšlejícími intelektuály a rychle se nadchnul pro myšlenky socialismu. V roce 1921 vstoupil do KSČ.

O osm let později se v jejím rámci k moci dostal Klement Gottwald a tvrdé stalinistické jádro, což způsobilo odliv části členů, pro Stránského to ale znamenalo příkrý kariérní vzestup. Pak ale přišel rok 1938. Po podpisu mnichovské dohody se Slánský kvůli židovskému původu okamžitě odebral do zahraničí, i s rodinou se zabydlel v Moskvě. Jeho bratr Richard utekl do Londýna, zbytek klanu válku nepřežil. V Rusku Slánský působil ve vysílání moskevského rozhlasu pro Československo a seznámil se tu s mnoha významnými komunisty, pocítil ale i brutalitu divokého východu. V roce 1943 mu unesli dceru Naděždu, kterou Slánský už nikdy neviděl… Celý článek si můžete dočíst zde.

Související články

Další články