Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Pondělní jednání vlády bude o Británii: Případné zpřísnění restrikcí se vyřeší ve středu, slibuje Babiš

Andrej Babiš
Zdroj: Úřad vlády ČR
další změna
Vláda bude jednat v pondělí o zákazu letů z Velké Británie kvůli nové mutaci koronaviru, která se v ostrovní zemi objevila. Případné zpřísnění proticovidových restrikcí v Česku kabinet probere až ve středu. V rozhovoru pro Českou televizi to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (66). Obě rozhodnutí budou podle něho záviset na stanovisku ministerstva zdravotnictví.

"Na vládě se určitě budeme bavit, jestli nezakážeme lety, jako jsme to udělali v první vlně z Itálie... Některé země to už udělaly, já s tím osobně nemám problém," uvedl ministerský předseda. Od neděle musejí lidé přijíždějící z Velké Británie do Česka nastoupit z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví povinnou až desetidenní domácí karanténu.

Česko je třetím dnem v pátém, tedy nejrizikovějším stupni podle systému PES Ze třetího do čtvrtého stupně přísnosti opatření se Česko přesunulo z rozhodnutí vlády v pátek. Pro přesun do vyššího stupně musí podle pravidel zůstat stupeň pohotovosti horší po tři dny.

Andrej Babiš uvedl, že debata o případném přesunu se ve vládě v pondělí neuskuteční, už věc konzultoval s ministrem zdravotnictví Janem Blatným a i vicepremiérem Janem Hamáčkem. Ve středu se sejde vláda kvůli dalšímu prodloužení nouzového stavu, pokud jej v úterý schválí Sněmovna. "A to je den, kdy o tom (případné přesunu Česka do pátého stupně) budeme jednat," řekl Babiš.

Polní nemocnice jako očkovací centra

Podotkl ale také, že epidemická situace je jiná než v říjnu, kdy byla zatím nejhorší. Poukázal na to, že se nově provádějí vedle PCR testů i antigenní testy na koronavirus a počet lidí s covidem-19 v nemocnicích je víceméně stabilizovaný. "Nemůžeme to ale podceňovat a musíme to sledovat, ale je to na ministerstvu zdravotnictví, jestli to navrhne," uvedl premiér.

Upozornil na to, že pátý stupeň by znamenal další kompenzace. Zavřely by se opět všechny obchody kromě těch se základním zbožím a také služby. Babiš v rozhovoru také uvedl, že záložní koronavirové nemocnice v Praze-Letňanech a na brněnském výstavišti by mohly perspektivně sloužit jako očkovací centra.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy