Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Pomohl panák vodky a sauna? Pandemie koronaviru je na ústupu i v zemích s nulovými opatřeními

Pomohl panák vodky a sauna? Pandemie koronaviru je na ústupu i v zemích s nulovými opatřeními
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
evropa
Zatímco ve většině zemí střední a západní Evropy probíhala v posledních týdnech striktní opatření kvůli pandemii koronaviru, některé země zaujaly benevolentnější přístup. Například v Dánsku i ve Švédsku plošná opatření nebyla zaváděna vůbec a bary a restaurace tam až na výjimky zůstaly otevřené. I přesto se ale v těchto zemích vrací už teď život do starých kolejí. Extrémním případem je Bělorusko. To i přes nulová opatření hlásí minimální počet obětí.

Německo, Itálie, Velká Británie, Španělsko. To je jen zlomek zemí, které pandemie koronaviru zasáhla ve velké míře. V rámci Evropy se ale najdou země, kde se obešli bez přísných vládních nařízení a plošných zákazů. A i přesto se v těchto státech nic zásadního nedělo a ani neděje - ba naopak, epidemie je podle tamních odborníků na ústupu.

Švédsko se příliš neomezovalo

Například Švédsko se k boji proti koronaviru postavilo velmi liberálně. Celý březen i duben tam až na výjimky fungovaly bary a restaurace. Zakázány byly jen akce nad 50 lidí. I přesto tam je pandemie momentálně na ústupu. Takzvané reprodukční číslo, které udává, na kolik dalších lidí přenese chorobu jeden nakažený, kleslo pod hodnotu jedna.

„Znamená to, že pandemie bude pozvolna ustupovat," uvedl agentuře DPA hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell.

V Dánsku se situace uklidňuje

Další skandinávskou zemí, která plošné zákazy velmi brzy opustila, je Dánsko. To sice školy zavřelo, ale už v půlce dubna se život navracel do starých kolejí. Otevřely se školky a první stupeň. Od 20. dubna pak otevřela kadeřnictví a další drobní řemeslníci.

I přesto země druhou vlnu epidemie nehlásí a ani zrychlení šíření nákazy nezaznamenala. „Nejsou žádné náznaky, že by se epidemie covidu-19 zrychlovala,“ uvedl dánský úřad. "Není žádný náznak toho, že bychom směřovali do další vlny. Obávali jsme se toho, ale vůbec to nevidím,“ uvedl také Christian Wejse, vědec z ústavu infekčních chorob na univerzitě v Aarhusu.

K pondělku Dánsko hlásí 9523 potvrzených případů a 484 obětí.

Bělorusko funguje po svém

To v Bělorusku neproběhly žádné restrikce. Prezident Alexandr Lukašenko považoval pandemii koronaviru od začátku za "psychózu" a věřil, že v boji proti viru bude účinnější panák vodky a sauna. Dál se v zemi konají sportovní utkání a o povinném nošení roušek také nemůže být řeč.

Podle tamních úřadů je v Bělorusku 16 705 potvrzených případů nákazy a 99 obětí. Nicméně index nákazy země nezveřejnila, proto se nedá s určitostí tvrdit, že i tam je pandemie na ústupu.

Bez ohledu na riziko rychlého šíření nákazy se Lukašenko rozhodl uspořádat 9. května v Minsku vojenskou přehlídku k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce. Tu odložil i ruský prezident Vladimir Putin.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy