Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Pomoc těm, kteří ji velmi potřebují. Potravinové banky mají nové centrum

Pomoc těm, kteří ji velmi potřebují. Potravinové banky mají nové centrum
Zdroj: PENNY
potravinové banky

Pomoc lidem, kteří jsou v tíživé životní situaci a potřebují podporu okolí, se bude od teď mnohem lépe koordinovat. Česká federace potravinových bank totiž otevírá v Dubči u Prahy nové logistické centrum. Osm milionů na nový sklad věnovalo PENNY.

Součástí areálu budou i sklady pro Potravinové banky Central a Praha. Nové sklady o celkové rozloze 3 000 m2 s prostorem pro 1 000 palet byly zakoupeny Českou federací potravinových bank v Dubči u Prahy a budou sloužit nejen v rámci distribuce potravinové pomoci do dalších center po celé republice, ale také pro přímou distribuci potřebným v Praze a Středočeském kraji.

„Už před lety jsme si dali za cíl nejen přispívat do potravinových bank a poskytovat tak pomoc lidem, kteří ji potřebují, ale chtěli jsme dělat něco navíc. Proto jsme v roce 2017 poskytli federaci bezplatně sklad v Modleticích u Prahy v hodnotě 11 miliónů korun. Význam a důležitost takového skladu se pak ukázal zejména v době pandemie, kdy jím kromě obvyklé pomoci prošly i milióny kusů zdravotnických a hygienických potřeb,“ shrnuli podporu rozvoje distribuční sítě ČFPB v posledních letech Jens Krieger, generální ředitel PENNY a finanční ředitel PENNY Radek Hovorka.

Symbolická adresa pro nový sklad

Pomoc těm, kteří ji velmi potřebují. Potravinové banky mají nové centrum


Podle nich je symbolické, že v dnešní době bude nový sklad sídlit na adrese U Lípy svobody. „Právě ve světle událostí posledních týdnů se ukazuje, jak je pro poskytování pomoci potřebným důležité, mít odpovídající zázemí a logistické centrum. Ještě před zahájením provozu se tyto prostory staly významným místem pro distribuci pomoci lidem a rodinám, které válka vyhnala z Ukrajiny. Nejde ale jen o současnou situaci. Pomoc a podpora lidem v těžkých životních situacích jim dává šanci a možnost postavit se na vlastní nohy, převzít odpovědnost za svůj život do vlastních rukou a nabýt znovu vlastní svobody. Proto jsme hrdí, že dlouhodobě pomáháme všem, kteří pomoc potřebují, ať už jsou to nyní uprchlíci z Ukrajiny nebo obecně lidé, kteří se dostali do těžké životní situace, zvláště samoživitelům a samoživitelkám s dětmi nebo seniorům,“ dodávají.

Parťáci už pět let

PENNY se může chlubit tím, že je dlouhodobým a velmi blízkým parťákem České federace potravinových bank. Spolupráce byla zahájena už před pěti lety, kdy kromě pravidelných příspěvků potravin a drogistického zbožím vznikla společná vize Logistického centra ČFPB.

„Díky PENNY se nám tehdy podařilo posunout poskytování pomoci na zcela jinou úroveň. Mohli jsme díky centrálnímu skladu nastavit logistiku poskytování pomoci a vytvořit efektivní distribuční síť. S ohledem na vývoj situace, a to jsme ještě netušili, co přijde na konci února, jsme potřebovali udělat další krok, a proto jsme se loni rozhodli zakoupit vlastní prostory. To bychom bez PENNY a jeho příspěvku ve výši 8 miliónů korun neodkázali. V každém případě je jednoznačné, a události posledních týdnů nám dávají za pravdu, že to bylo správný krok, a že nyní budeme moci poskytovat efektivní a rychlou pomoc ještě více lidem, kteří ji potřebují,“ říká Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Pomoc pro uprchlíky

Pomoc těm, kteří ji velmi potřebují. Potravinové banky mají nové centrum


PENNY dlouhodobě propojuje konkrétní pomoc potřebným s podporou logistiky a pomocí při vytváření distribuční sítě potravinových bank tak, aby pomoc mohla být těm, kteří ji potřebují, poskytována rychle a efektivně. „Ukázalo se, jak je takové logistické centrum důležité zvláště v těchto dnech. Díky tomu, že máme stále sklad v Modleticích, a už jsme mohli využít i část kapacit v Dubči, jsme byli schopni přijímat a distribuovat pomoc lidem, zejména maminkám s dětmi z Ukrajiny velmi rychle. Tady se opět potvrdilo, že kdo rychle dává, dvakrát dává, a my zatím tímto náročným obdobím í díky PENNY procházíme se ctí,“ doplňuje Veronika Láchová.

Stop plýtvání!

Cílem PENNY je také omezit plýtvání potravinami. Proto vnikl projekt HEZKY ČESKY BEZ PLÝTVÁNÍ.Jsme hrdí na to, že jsme připravili projekt, který nejenže bojuje proti plýtvání, ale současně pomáhá lidem. Jakákoliv poskytnutá pomoc by bez zajištění cesty až k těm, kteří ji potřebují, byla k ničemu, proto chceme být těmi, kteří budou pomáhat nejen hmotně, ale i v této oblasti,“ dodal Jens Krieger.

Pro představu, v loňském roce věnovalo PENNY potřebným, zejména seniorům, samoživitelům, maminkám s dětmi a sociálně slabším včetně mimořádných darů, celkem 111 785 kilogramů potravin a drogistického zboží.


Sandra Nováková řekla své ANO na netradičním místě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy