Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Pomoc Moravě: Jaké věci teď lidé ve zdevastovaných obcích nejvíce potřebují

Sbírka pro Moravu: Co teď lidé potřebují nejvíc
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 6 fotografií

Humanitární centrum v Břeclavi je v provozu nonstop a materiální pomoc obětem tornáda je možno tam přivézt kdykoli. Lidé teď nejvíc potřebují věci nezbtné k opravě domů. V oblasti je jich poničených na 1200.

Humanitární centrum v Břeclavi v někdejších prostorách úklidové firmy Rena u cukrovaru je počínaje nedělí 27. června otevřené nepřetržitě. Lidé tam kdykoli mohou vozit dary pro obyvatelé obcí, které postihlo čtvrteční tornádo.

Potřební si je mohou v jakoukoli denní či noční dobu vyzvednout. Centrum také rozšířilo prostory, podle mluvčí břeclavské radnice Jany Pelcové je na místě rušno. ČTK řekla, že nejžádanější jsou věci, které lidem pomohou opravit domy.

Co je nejvíc potřeba

"Aktuálně jsou to powerbanky, svítilny, nářadí jako rýče, lopaty, krumpáče či kolečka, rukavice, spojovací materiál, řezivo, řezací kotouče, opalovací krémy, dezinfekce a voda," uvedla Pelcová. Poprosila dárce, aby nevozili pytle s oblečením či hračkami.

Čtvrteční bouřky, kroupy a také tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu si vyžádaly pět obětí, nejvíce zasáhly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Od té doby se lidé snaží odstranit následky škod. Zvedla se velká vlna solidarity, lidé posílají peníze, někteří jezdí pomáhat osobně.

Dobrovolníky sváží dodávky

Dobrovolníci musejí zaparkovat mimo obce na odstavných parkovištích, dojít do středu obce a tam se nahlásit v infocentru. Mezi okrajem Moravské Nové Vsi a centrem se zdevastovaným kostelem pendlují dvě policejní dodávky. Řidič oslovuje lidi na parkovišti u obchodu na okraji obce, kde odstavují auta, nebo je nabírá přímo po cestě, když je vidí jít s jídlem či nářadím. "Vezl jsem lidi z různých koutů. Od Vsetína, od Jihlavy, ze Slovenska. Jezdí především mladí lidé," řekl řidič. Zhruba od půl sedmé do půl deváté ráno absolvoval asi 15 jízd.


Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy