Trendy
válka na Ukrajině Extrémní proměny Survivor 2025 Clash 12

Pomalý internet v Česku je minulostí! Češi se konečně dočkají rychlosti 1 gigabitu za sekundu

Pomalý internet v Česku je minulostí! Češi se konečně dočkají rychlosti 1 gigabitu za sekundu
Zdroj: CETIN
Předchozí Další
Komerční prezentace
Pomalý internet je pro mnoho lidí opravdu obrovským problémem. Společnost CETIN si zakládá na spolehlivosti a kvalitě budovaných technologií. Češi se konečně dočkají rychlosti 1 gigabitu za sekundu.

Téměř 900 000 domácností v ČR si může užít rychlost 100 Mbit/s nebo vyšší. Rychlost 250 Mbit/s v optické síti (vysokorychlostní internetová „dálnice“) může mít už víc jak čtvrt milionu lidí. Letošní novinkou je pak rychlost 1 Gbit/s přímo na optice. S těmito rychlostmi je možné třeba fotky a videa z dovolené o velikosti několika GB stáhnout za pár minut. O největší telekomunikační síť v Česku se stará CETIN a bez rozdílu ji nabízí k využití všem poskytovatelům internetu. Za poslední tři roky se zrychlilo přes milion domácností. To vychází zhruba na 1 domácnost každou minutu a půl! Celkový objem dat, který sítí protéká, se navíc za poslední rok zdvojnásobil.

Opusťte peklo pomalého připojení

Jednou z hlavních ingrediencí zrychlování internetu je výstavba tzv. rDSLAMů. To jsou takové „magické“ krabičky, které přivádí optiku blíže koncovým zákazníkům a tím umožňují dosáhnout na stávajících přípojkách násobně vyšších rychlostí.

Do konce května 2018 bylo těchto šikovných zařízení postaveno přes 4 tisíce. Aktuálně se staví 8 rDSLAMů denně. Každou pracovní hodinu tak přibude jeden! A rozhodně se nejedná jen o záležitost velkých měst. Více než 60 procent zrychlených adres byste nalezli v malých a středně velkých obcích. Pro zajímavost, zatím nejvýše položený rDSLAM je na Božím Daru v srdci Krušných hor, ve výšce 1020 metrů nad mořem.

I přes intenzivní výstavbu si CETIN zakládá na spolehlivosti a kvalitě budovaných technologií. Třeba první rDSLAM, který umožňoval vysokorychlostní připojení, byl postavený už v srpnu 2016. Do skutečného provozu šel až po 8 měsících důkladného testování. Jak náročné je takto velkou síť spravovat a udržovat je vidět na prudkém nárůstu využívání internetu a na množství dat, která sítí CETIN protékají. Celkový objem přenesených dat byl v červenci 2017 skoro 45 tisíc TB. V dubnu 2018 to pak byl už více než dvojnásobek, téměř 100 tisíc TB. Pro srovnání - k tomu, aby bylo možno uložit všechny dosud napsané knihy ve všech různých jazycích, je potřeba kapacita asi 400 terabytů. Potřeba po stabilním rychlém internetu se neustále zvětšuje.

Ruku v ruce s ní roste i množství všech možných zbudovaných trubek, kabelů a dalších typů fyzického materiálu. Celková čísla jsou i pro tak relativně malé území jako ČR poměrně působivá. V pevné síti CETINu se nachází 42 660 km optických kabelů. V těch je zabudováno 1 697 398 km vláken. Pro představu zrhuba tolik, jako byste obmotali celou zeměkouli kolem dokola 42krát. Kabely se v zemi zabudovávají do trubek. Těch bylo zatím potřeba skoro 100 tisíc kilometrů. Třeba jen takovou délku Labe, od pramene v Krkonoších až po ústí řeky v Severním moři, by bylo možné prohnat trubkami celkem 90krát.

Na webu www.zrychlujemecesko.cz si můžete ověřit dostupnou rychlost připojení na konkrétní adrese. Také se zde dozvíte o případné plánované výstavbě ve vašem bydlišti a o celkovém výhledu na 4 měsíce dopředu. Na stránkách rovněž najdete všech 16 poskytovatelů internetu, se kterými CETIN spolupracuje.

Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života

Související články

Další články

Nejnovější kauzy