Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Polsko nutí ženy rodit zdeformované děti. Sebrali mi šanci na normální život, pláče budoucí maminka

Zdroj: Profimedia.cz
Potrat
Neskutečně těžkou situací si v současnosti prochází řada těhotných Polek. Ty totiž čekaly na potrat, jelikož od lékařů věděly, že porodí geneticky deformované miminko, které bude odsouzeno k smrti. Předtím, než na zákrok došlo, ale vešel v Polsku v platnost nejpřísnější interrupční zákon v Evropě. Umělé přerušení těhotenství je tak v zemi přísně zakázáno a za jeho vykonání hrozí lékařům vězení. Polky tak nemají na výběr a musí chtě nechtě porodit, i když vědí, že jejich miminko nemá žádnou naději na normální život.

Zavedení interrupčního zákona bouřilo Polskem prakticky celý minulý rok. I přes masivní demonstrace se ho ale tamní vládě podařilo prosadit, přičemž vešel potichu v platnost 27. ledna, aniž by o tom podle všeho veřejnost věděla. "Těhotné ženy, které měly potrat a jeho termín schválen státní komisí, několik dní marně čekaly na jeho vykonání. Poté, co byl zákon zveřejněn, musely do několika hodin opustit nemocnice,” upozornila TVN24.

Mezi ženami, které se přihlásily na potrat, byly i ty, které čekají geneticky deformované nebo jinak postižené miminko. Přesně takovou zoufalou situaci nyní zažívá šestatřicetiletá Magda z Krakova. Ta chtěla sobě a především miminku ušetřit příšerné trápení, nyní ale musí z rozhodnutí vlády přivést děťátko na svět.

Zákroky se rušily den před termínem

Podobným příkladem je i čerstvě třicetiletá Ania z Varšavy. Té státní komise oznámila, že její plod je mimořádně závažně geneticky poškozen. Proto Anie doporučila potrat, která s ním okamžitě souhlasila. Na to mělo dojít 28. ledna, den předtím ale vstoupil v platnost nový zákon. V noci 27. ledna ji tak kontaktovala lékařka a s lítostí jí sdělila, že se zákrok kvůli zákonu ruší.

„Zhroutil se mi svět, můj život se rozpadl na malé kousky. Nejdříve jsem žila týdny ve strachu, čekala na diagnózu, a když se potvrdil nejhorší možný scénář, sebrali mi možnost i šanci na normální život,” svěřila se Ania pro Gazeta Wyborcze.

Vláda vědomě působí bolest

I proto Polskem nadále bouří vlna protestujících lidí, kteří jsou proti interrupčnímu zákonu. Ten nechápe ani Monika Piateková, odbornice na mezinárodní právo z Varšavské univerzity. „Nutit ženy rodit nevyvinuté plody bez části hlavy, rukou či nohou je mezinárodním právem považované za jejich mučení. Trpí depresemi tak jako vojáci vracející se z války. A tyto stavy přenáší na své rodiny,” vysvětlila Piateková. Podle ní vládnoucí strana Právo a spravedlnost nenávidí ženy. Obzvlášť pak ty těhotné a vědomě jim způsobuje křivdu, bolest a trauma na celý život.

Související články

Další články