V čaji Noni & Švestka vyráběné společnost Biogena ve vlastnictví polského fondu Avallon byla Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí při kontrolním nákupu dne 15.7.2016 zaz­namenána přítomnost zakázané látky, konkrétně sladidla sukralóza. Toto sladidlo je běžně povoleno pro použití v potravinách – používá se např. ve žvýkačkách, nealkoholických nápojích nebo snídaňových tyčinkách. Rozhodnutím Evropské unie jej však není možné používat při výrobě čajových směsí.

Problém však může nastat pro spotřebitele, kteří nechtějí konzumovat umělá sladidla nebo se jim ze zdravotních důvodů vyhýbají. Zákazník by měl být jasně a přehledně informován o tom co si kupuje, aby měl možnost si svobodně vybrat. Takový způsob záměny složení potravin se obvykle používá, když výrobci chtějí ušetřit na výrobních nákladech. Situace je o to závažnější, že poslký fond Avallon je také majitele potravinářské firmy AG Foods, která dodává nápoje a potraviny do spousty českých škol pro děti nebo do zdravotnických zařízení.

Samotný výrobce se ale na svých stránkách tváří, že se nic tak vážného vlastně nestalo. Některé jeho výroky jsou ale téměř nehorázné. Výrobce si rozhodně nesype popel na hlavu, místo toho si dělá na své čaje reklamu. „Naše čaje zákazníci vyhledávají právě pro jejich kvalitu a pečlivou a šetrnou výrobu. Kvalita je pro nás na prvním místě, o čemž mimo jiné svědčí udělení značky Klasa pro naše výrobky. Intenzivně pracujeme s dodavatelem surovin pro dotčený čaj na zjištění, jak se mohla nesprávná surovina v čaji objevit,“ píše se na stránkách polské firmy.

Hodně zvláštní je i způsob, jak se mají dotčení zákazníci dočkat odškodnění: „Dotčená šarže čaje s datem výroby 25.4.2016 je zcela vyprodána. Pokud by Vám nevyhovovaly chuťové vlastnosti čaje této šarže obsahující sukralózu, můžete samozřejmě získat zpět peníze vynaložené na jeho nákup. Stačí, když na e-mailovou (biogena@biogena.cz) nebo poštovní adresu (Biogena, s.r.o., U Pily 702, 370 01 České Budějovice) zašlete fotografii krabičky čaje a informaci o alespoň přibližném datu a místě nákupu (účtenka není vyžadována). Peníze Vám následně budou vráceny převodem na účet.“

Čeho dalšího se z Polska ještě dočkáme?