O anglickém městě Rotherham s 250 000 obyvateli jste toho zatím asi moc neslyšeli. Vzhledem k tomu, k jakým hrůzám tam ale podle posledních zjištění docházelo mezi lety 1997‒2013, budete o něm slýchat v následujících týdnech častěji.

Byl tam odhalen naprosto neuvěřitelný případ sexuálního zneužívání, kterému se snad ani nechce věřit. Číslo obětí vás šokuje a pravděpodobně ještě není konečné. Vyšetřovatelé momentálně oficiálně hovoří o 1 400 dětech, které si kvůli organizované skupině cizinců prošly těžkým sexuálním zneužíváním. Nejvíce zarážející na celé věci je přístup policie a orgánu. Na stole jim ležely tři, ano, TŘI zprávy o podezření, že se ve městě zneužívá hodně dětí.

Dokonce některé oběti samy aktivně vyhledaly policii a chtěly svoji zoufalou situaci řešit. Nick Gibb, náměstek ministra školství, k tomu uvedl: „Zdá se, že čím problematičtější byly děti, čím příšernější věci vykládaly úřadům, tím méně jim policie a místní úřady věřily.“

Úřady rozsah problému začínaly tušit, ale vyšetřování se vyhýbaly – obávaly se, že by byly nařčeny z rasismu. Většina pachatelů totiž pocházela z Pákistánu.

„Nikdo nezná skutečný rozsah pohlavního zneužívání dětí v Rotherhamu v uplynulých letech. Náš odhad je, že během období od roku 1997 do roku 2013 šlo asi o 1 400 sexuálně zneužitých,“ konstatovala autorka nové zprávy Alexis Jay s tím, že je „těžké popsat děsivou povahu zneužívání, které oběti musely vytrpět“.

Vše bylo promyšlené. Skupina násilníků nejprve kupovala dětem věci, posílala pro ně do školy taxíky a získala si jejich důvěru. Následně je začali hromadně znásilňovat. Pachatelé prý děti polévali benzinem a vyhrožovali, že je zapálí. Oběti se bály cokoli říct, aby nepřišla odplata. A když se o to přece jen pokusily, buď jim nikdo nevěřil, nebo byl případ založen do šuplíku, protože se vyšetřovatelé obávali obvinění z rasismu.

Starosta Roger Stone už oznámil, že přijímá politickou odpovědnost a s okamžitou platností odstupuje z funkce.