Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Policisté na Petříně rozehnali děti na bobech: Porušily nařízení i vyhlášku

Zdroj: Pixabay
policie čr
Na Petříně bylo v úterý pěkně živo. Na sněhu dováděly nejen děti na bobech a saních, přišli si také zalyžovat i dospělí a někdo vytáhl i snowboard. Zimní radovánky však skončily po příchodu pražských strážníků, kteří skupiny lidí rozehnali. K situaci se vyjádřili i ministr Jan Blatný (50) a Jan Hamáček (42).

Poslední dny napadlo sněhu, jako tomu bylo před několika lety. A co jiného ve skoro vynuceném volnu dělat než si jít sněhovou pokrývku užít. Desítky lidí pobraly lyže, snowboardy, sáňky či boby a vyrazily na Petřín si zadovádět na sněhu. Legraci byl konec ve chvíli, kdy dorazili pražští strážníci. V pondělí je všechny nechali na pokoji, v úterý byl však dav policisty rozehnán.

CNN Prima News vyzpovídala několik lidí, kteří si přišli jen užít trochu sněhu. „Na tomto kopci se vždy sáňkovalo a nevidím jediný důvod, proč bych někoho ohrožoval nebo co bych dělal špatně,“ uvedl lyžař. „Byli jsme tu včera. Naštěstí jsme stihli sjet dolů, teď už bohužel máme smůlu,“ přidala se snowboardistka s tím, že hrozící vysoká pokuta za další radovánky ve sněhu nestojí. Člověk by mohl odejít s flastrem ve výši až 10 000 Kč.

Strážníci dorazili na Petřín ve chvíli, kdy poblíž sochy Jana Nerudy bobovaly děti z mateřské školy. Pak na kopci rozehnali všechny, co si přišli užít sněhu a zimních sportů. Podle strážníků totiž tito lidé porušili magistrátní vyhlášku o ochraně veřejné zeleně. Ve vyhlášce stojí, že ve veřejných zahradách či parcích je zakázáno podobné aktivity provádět. Strážníci nerozdali žádné pokuty, všem přítomným jen domluvili.

Co na to ministři

„Pokud se nepletu, na Petříně žádná vyznačená sjezdovka není, tudíž to není plocha určená k jízdě na lyžích. To je však případně otázka na městskou policii nebo Policii ČR,“ řekl pro CNN Prima News šéf vnitra Jan Hamáček s tím, že považuje takové aktivity za protizákonné. Lanovka na Petřín sice funguje, Hamáček však doplnil, že se nahoru lze dostat i tramvají. „Pokud někdo lyžuje nebo snowboarduje mimo vyznačené trati, mám pocit, že to není v souladu se zákonem,“ uvažoval Hamáček.

I ministr zdravotnictví Jan Blatný měl co říct. „V Praze žije přes milion obyvatel. Většina z nich se chová slušně a korektně. Jestli se někdo chová jinak, je mi to osobně líto, není to správné,“ uvedl pro CNN Prima News. Současná situace a vládní nařízení nedovolují lidem se shromažďovat, je jim doporučováno chodit ven jen kvůli důležitým věcem a jsou stále zavřené vleky i sjezdovky.

Související články

Další články