Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Ivana Gottová Peče celá země koronavirus Čína

Nejnovější kauzy

Policista zastavil autem motorkáře, teď mu hrozí vězení: Kolegové i veřejnost se bouří

Před rokem policista Šimon Vaic zahradil ujíždějícímu motorkáři se zákazem řízení cestu služebním vozem a motorkář se těžce zranil. Již ve středu se před Obvodním soudem Praha 8 bude konat protest, na který se chystají policisté i veřejnost. Státní zástupce obvinil Šimona Vaice z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a hrozí mu dokonce odnětí svobody na dva roky!

16. července 2017 motorkář Tomáš Berka opět neuposlechl a rozhodl se řídit i přes zákaz, který mu byl udělen. Policisté Berku znali a dokonce věděli, že má zákaz řízení, a proto je překvapilo, že řídí motorové vozidlo.

„Proto se rozhodli provést silniční kontrolu. Motorkář se však snažil policistům zmizet a jejich pokyny k zastavení nerespektoval,“ popsal loni mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Tím odstartovala honička v pražských Holešovicích, která skončila až v blízkosti Těšnovského tunelu. Honičku ukončil právě Šimon Vaic, který svým služebním vozem zatarasil silnici tak, aby motorkář neprojel.

Řidič motorky Tomáš Berka narazil do policejního vozu v rychlosti 130 km/h a těžce se zranil.

„Příslušníkovi Policie ČR je kladeno za vinu, že v rámci služebního zákroku proti ujíždějícímu motocyklistovi použil donucovací prostředek zahrazení cesty vozidlem tím způsobem, že se služebním vozidlem náhle přejel do protisměru, kde vozidlo zastavil kolmo na směr jízdy napříč oběma jízdními pruhy. Učinil tak přesto, že v daném okamžiku nebyl schopen správně odhadnout rychlost protijedoucího motocyklu, jehož řidič s ohledem na velmi vysokou rychlost a krátkou vzdálenost od vytvořené překážky nemohl i přes intenzivní brzdění zabránit střetu,“ řekl pro server Aktuálně.cz Aleš Cimbala, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze.

„Tím, že policista použil zátaras, udělal v dané chvíli to nejrozumnější, co mohl, aby zabránil dalším škodám. Vztáhl ohrožení na sebe a osádku vozu. Na rozhodování neměl příliš času, bavíme se o řádech sekund,“ zastává se policisty Unie bezpečnostních složek na Facebooku, jež také uspořádala protest, který se má konat už ve středu.

Podporu mu vyjádřil i Týdeník Policie: „Tímto bych chtěla jménem svým, jménem kolegů Služby kriminální policie a vyšetřování Žďár nad Sázavou a jistě i jménem dalších policistů Policie ČR vyjádřit podporu našemu kolegovi Šimonu Vaicovi, který nyní čelí obžalobě za to, že dne 16. 7. 2017 v Praze Holešovicích po několikakilometrové honičce zastavil ujíždějícího motorkáře, který má na svém kontě již několik zákazů řízení, a to tak, že mu cestu zahradil služebním vozidlem, do kterého muž narazil cca ve 130 km rychlosti a při tomto se zranil. Tímto svým činem zabránil motorkáři v páchání další trestné činnosti a bezesporu tak dostál poslání policisty tím, že chránil život a zdraví ostatních účastníků silničního provozu a nejen jich, čímž mu patří velké poděkování. P.S.: Věříme, že soud vynese spravedlivý rozsudek a že se opět vrátíš mezi naše řady, kam bezesporu patříš. Díky, Šimone!“

Mohlo by vás zajímat

Další články