Dodávka, kde se tísnilo skoro 30 uprchlíků, měla bulharskou značku. Migranti podle prvotních informací pocházejí z Afghánistánu. Řidič dodávky i spolujezdec uprchli. Pátrá po nich vrtulník.

„Mohu potvrdit, že bylo zadrženo 26 migrantů z Afghánistánu. Je to jeden z největších záchytů za poslední dobu. Svědčí o dobré práci policie. S těmi zadrženými cizinci se bude postupovat podle zákona,“ řekl Právu Chovanec.

Mezi uprchlíky jsou jak muži, tak ženy i děti. Všichni by měli být v pořádku. Migranti byli odvezeni na policii, kde se zjišťovalo, proč se pohybovali po území České republiky a jestli nežádali o azyl v některé z jiných zemí Evropské unie.

Policisté od loňského červa zadrželi v souvislosti s uprchlickou krizí už 3 400 migrantů. V detenčních zařízeních v Česku je v tuto chvíli 95 lidí. Co bude s uprchlíky dál, se rozhodne na cizinecké policii v Plzni.

Jaká je situace v EU?

Češi sice odmítají kvóty, ale nakonec to nebude nic platné. Evropská komise nás zřejmě přehlasuje a uprchlíky budeme muset přijímat dle trvalého klíče. Nikdo zatím nepředložil návrh, jak v Česku uprchlíky udržet, když stejně nakonec drtivá většina chce jít do Německa.