Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Policie vyrazila do prodejny Naše vojsko: Důvodem byly kalendáře s představiteli nacistů

Policie vyrazila do prodejny Naše vojsko: Důvodem byly kalendáře s představiteli nacistů
Zdroj: koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
vyšetřování
Nakladatelství Naše vojsko nabízí velmi zvláštní produkty. Naleznete u nich například trička nebo hrníčky s Adolfem Hitlerem, Mao Ce-tungem nebo Kim Čong-unem. Zakoupit si lidé mohou i kalendář s představiteli nacismu. Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma před časem podal trestní oznámení a policisté se jali případ řešit.

Kalendáře s recepty, loděmi nebo zvířátky jsou pro nakladatelství Naše vojsko evidentně nudná záležitost. Vydáním kalendáře na rok 2021, který na 12 stranách ukazuje hlavní tváře nacismu, pohoršili nespočet lidí. Nejvíce se zjevně rozzuřil Michal Klíma, který se výrazně zajímá o oběti holocaustu, a podal na nakladatelství trestní oznámení.

Policisté jeli sbírat důkazy

Policie se pustila do vyšetřování a zajela do pražské prodejny na Andělu. Klíma si svůj krok s podáním trestního oznámení jistě pochvaluje. "Státní zastupitelství pro Prahu 5 mě právě informovalo, že moje trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů osobami jednajícími za nakladatelství Naše vojsko bylo postoupeno k šetření policejnímu orgánu," uvedl na svém Twitteru.

"Mohu potvrdit, že policisté z odboru extremismu a terorismu provádějí úkony trestního řízení ve spojitosti s touto věcí," informovala mluvčí pražské policie Eva Kropáčová s tím, že bližší informace nebude policie uvádět.

Výpověď z nájmu

Do řešení se vložil i ministr vnitra Jan Hamáček. Ten sice nepovažoval nacistický kalendář za trestný, přišel mu však nemorální, nevkusný a skandální. Jeho resort společně s Prahou rozhodl, že nakladatelství o prostory přijde. "Výpověď smlouvy odeslalo Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra do nakladatelství Naše vojsko dnes ráno," uvedl 26. května Hamáček pro Deník N.

Kalendář s představiteli nacismu se nelíbil ani izraelskému velvyslanci Danielu Meronovi. Byl prodejem takového produktu šokován a znechucen. Reagoval na příspěvek Jana Neubauera, který to bere jako urážku. "Uráží 6 milionů obětí. Také mnohé z nás," napsal Neubauer.

Kalendáře s tvářemi Hitlera, Heydricha a dalšími nacisty byly podle ČTK z nakladatelství odvezeny spolu s hrnky i tričky se stejnými motivy. I ty byly v minulosti vyšetřovány policií, tehdy se však případ uzavřen tak, že se smetl ze stolu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy